Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

anketa

(kopci, 11. 9. 2009 21:58)

Doplnila bych Charismu, Beneficu, Crand Cru, Lemon Lime, Minervu, Magic Green a Pink Accent. Osobně více lobuju za ty "jednoduché"...:-)

aha

(Miroslav, 10. 9. 2009 20:55)

uz to vidim, sem se prekoukl... napada me znama odruda Picotee a pak uz jen plne Nymph..

Re: anketa

(eda, 10. 9. 2009 20:32)

Ahoj Mirku, Anketu jsem pokusně vložil do levého sloupce. Pěkné amarylky se můžou do ankety doplnit. Zkus nějaké navrhnout.

anketa

(Miroslav, 10. 9. 2009 13:23)

Ahoj Edo, chtel jsem se zeptat, zda by tu nesla udelat nejaka minianketa ohledne odrud, ktere se nejvice libi.... diky M.

objednání cibulí

(Karel, 3. 9. 2009 14:08)

Zdravím amarylkářky i káře,nemá někdo zájem si se mnou objednat něco z nabídky rostlinky.cz?Nebo jestli někdo objednává jinde,mohl bych se eventuelně přidat. Před chvílí jsem volal do zahrada-online kde mi řekli,že vrátili celou zakázku zpět do Holandska pro 95ti procentní napadení spálou.Karel kjirousek@atlas.

Re: jak pěstovat

(eda, 30. 7. 2009 16:50)

Dobrý den, rašící cibulku hvězdníku zasaďte, a nechte vykvést. Z počátku zalévejte opatrně, dokud nebude mít dostatek kořenů a nových listů. Přemokřený substrát může po zasazení rostlině ublížit. Když bude mít pěkné a zdravé listy, bylo by dobré nechat květinu při vegetaci po celou zimu a upravit období přezimování až příští rok. Také je ale možné, že v zimním období začnou listy žloutnout a zasychat, potom můžete hvězdník později než obvykle umístit na kratší dobu (např. 2 měsíce) do chladné místnosti bez zalévání.

jak pěstovat

(lajk, 30. 7. 2009 8:21)

Dobrý den,jsem úplný laik co se týká pěstování amarylisů a dostala jsem teď cibuli, která raší. Co s ní mám dělat, mám ji zasadit nebo nechat tak a sadit až někdy na podzim nebo kdy? Děkuji za radu.

nabídka

(Miroslav, 27. 7. 2009 18:04)

nasel jsem nejake stranky kde maji take hvezdniky.. je to pdf tak to chvili trva nez se to nacte... http://www.brentandbeckysbulbs.com/SpringFall2009-Catalogue.pdf (bohuzel v AJ)

Re: květy odkvetly

(eda, 17. 6. 2009 19:18)

Dobrý den, jestli jste současně uřízla také listy, tak to byla chyba. Právě nyní je pro hvězdníky období vegetace a za každým čtvrtým listem se vytváří nový květní pupen pro další sezónu v příštím roce. Když nevyrostou listy nebudou ani květy. Do podzimních měsíců ještě nějaký čas zůstává, zkuste cibulky probudit. Zalévejte jen asi jednou týdně, protože bez listů rostlina vodu stejně nespotřebuje a mohlo by dojít k zahnívání kořenů. Hlína by měla po každém zalití téměř vyschnout. Nechte zatím hvězdníky ve stínu, aby substrát měl přibližně stejnou teplotu a nepřihnojujte. Musíte počkat dokud se neobjeví nové lístky a ty až povyrostou můžete začít s přihnojováním. Nato rostlinu s postupným přivykáním umístěte na slunce. Je dobré zastínit květináč, aby nedošlo k zapaření kořenů nadměrnou teplotou substrátu. Ukončení vegetace by bylo dobré posunout až někdy na listopad, (záleží kolik vyroste do té doby listů) a teprve potom nechte hvězdník zaschnout. Umístěte rostlinu přibližně na tři měsíce do chladné místnosti, bez zalévání. Držím palce, aby vše dobře dopadlo

Květy odkvetly

(Jana, 17. 6. 2009 18:04)

Dobrý den, letos jsem si začátkem dubna přivezla z Holandska 3 náherné obrovské cibule. Květy byly nádhérné, měla jsem v každém květináči 3 stvoly. Nyní vše odkvetlo, uřízla jsem vše 3 cm nad cibulí a teď nevím co dál - nechat v hlíně vyschnout či vandat? Nerada bych se o tu nádheru připravila. Děkuji.

Re: dithane

(eda, 7. 6. 2009 17:18)

Dobrý den, vyzkoušejte jak pevně drží cibule v hlíně. Jestliže se kýve nebo dokonce jde vytáhnout, tak má poškozené kořeny. Potom by bylo lepší hvězdník přesadit. Očistit všechny shnilé kořínky a červené skvrny vykrájet. Cibuli je dobré namořit přípravkem (Acrobat, Rovral, Merphan) v teplé vodě. Zasadit do vzdušného substrátu tj. s příměsí písku, perlitu anebo koupit hlínu řízkovací. Květináč použít menší a přesazenou rostlinu do uzdravení před sluníčkem trochu zastínit, zalévat asi jednou týdně vrchem a přitom nechávat substrát dostatečně vysychat.
Když cibule drží v hlíně pevně a květináč je dobře prokořeněný odeberte jen trochu hlíny aby cibule byla zasazená z poloviny, oloupejte všechny dostupné, odumřelé slupky pro lepší přístup vzduchu k vrchním suknicím. Cibuli zalévejte spodem a jen asi jednou nebo dvakrát týdně, aby substrát stačil vysychat. Jednou za čas můžete zalít vrchem aby se voda dostala ke všem kořenům. Občasné zalití vrchem také pomáhá proti zasolení při používání tvrdé vody. Květináč něčím zakryjte proti přehřátí sluníčkem, hlína by neměla přesahovat 25 stupňů. Při přehřátí hrozí zapaření kořenů i u zdravých rostlinek. Určitě nepřihnojovat. Dithane můžete použít, ale mnoho si od toho neslibujte. Hodně napadené listy s největší pravděpodobností zežloutnou a zaschnou. Pak již nezbývá než čekat až začnou růst nové a to může trvat i několik měsíců.

dithane

(Maďa, 7. 6. 2009 14:42)

Dobrý den, mám dotat, moje amarylisky napadla spála. Koupila jsem dle vašich rad Dithane. Kdy jej můžu použít. Rostliny jsem dala na ven, ale nepřirůstají vůbec nové listy a ty původní se jakoby v půlce zlomily, nejsou vůbec vzpřímené. Přelité být nemohou. Děkuji moc za Vaši pomoc a radu. Moc ráda bych je zachránila.

Re: dárek

(eda, 28. 5. 2009 16:11)

Na přesazování hvězdníků je již dosti pozdě, ale můžete zkusit přesazení bez porušení kořenového balu s květináčem o trochu větším a z povrchu odebrat hlínu, aby nebyla cibule příliš hluboko. Když se Vám přesazení povede a rostlina je při vegetaci (narůstají nové listy) můžete přihnojovat hned. V této roční době by již bylo lepší použít na přihnojení "kristalon-plod a květ" než "kristalon start". Hvězdník můžete dát ven již nyní. Počkal bych, jen co přejdou nynější chladné noci. Trochu zastínění neuškodí, aby nedošlo k popálení listů od sluníčka, hlavně zpočátku.

dárek

(Miluše, 28. 5. 2009 11:24)

Dostala jsem v září amarylis,kvetl na 3 stoncích.Po odkvětu jsem stonky uřízla,omezila zálivku.Listy neuschly,jsou dotedˇzelené.Taky je v původním plastovém květináči,hluboko zasazený.Můžu ho tedˇpřesadit,pokud ano, za jak dlouho ho můžu dát ven,a kdy přihnojovat kristalonem?Děkuji za radu.

Re: Kolik zalivat?

(eda, 17. 5. 2009 19:14)

Dobrý den, zalévání jednou týdně a déle je pouze při rašení. Když je hvězdník na slunci potřebuje zalévat častěji. Nikdy jsem neměřil kolik ml vody je potřeba k zalití, když je substrát suchý, tak zalévám. Dobré je vyzkoušet vlhkost substrátu prstem do hloubky 1 až 2cm, tak se to docela dobře pozná. Voda by při zalití měla protéci až ke kořenům. Zalívání můžete střídat někdy vrchem a jindy spodem do misky. Mě osobně vyhovuje jednou vrchem a dvakrát do misky, ale tento postup není nijak důležitý. Hlavně voda v misce nesmí zůstat dlouho. Hvězdníky mají výhodu, že jim sucho příliš neublíží, více nebezpečné z důvodu chorob a zahnívání kořenů je jejich přemokření.

Kolik zalivat?

(Jana, 17. 5. 2009 18:19)

Dobry den, před měsícem jsem si koupila poprve Amarylis a zasadila dle rad. Jak píšete zalevat jednou za týden. Prosim Vás kolik "ml" tak asi? Nejsem si jista, neb vždy když zaleju, tak za chvíli už tam voda není.
Děkuji, začínající pěstitel

Re: Vyměnili si barvu?

(eda, 17. 5. 2009 11:48)

Dobrý den, myslím, že se Vaše maminka spletla. Pěstuji hvězdníky již delší čas a všechny jsou pohromadě, nikdy se nestalo, že by některý změnil barvu. Mám jejich květy vyfocené a tak je můžu porovnávat. Jejich dceřinné cibulky jsou také shodné.

Vyměnili si barvu?

(Marta, 16. 5. 2009 19:43)

Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Mamka měla bílý a růžově žíhaný hvězdník. Po zimní pauze oba vykvetly, ale ten původně bílý vykvetl jako růžově žíhaný a z růžově žíhaného se stal bílý. Mně to přijde nelogický a myslím si, že mamka se spletla, ale mamka tvrdí, že ten žíhaný měl u sebe cibulku, tímpádem si je jista, který je který. Je opravdu možné, aby se hvězdníky nějak "přepylily", přestože loni jeden z nich nekvetl? Anebo se prostě spletla...mamce to nedá spát, takže budu ráda, když někdo poradí. Předem děkuji :-)

Re: co mam delat

(eda, 14. 5. 2009 20:56)

Dobrý večer, dlouhé, slabé listy, možná mají nedostatek světla a slunce, nebo jsou přehnojeny dusíkem, ale spíše to bude první možnost. Pokud je rostlina na slunci, bude určitě potřebovat častější zalévání než jednou týdně. Já je zalévám přibližně 3x týdně a substrát stačí vždy vyschnout. Je dobré zkusit prstem vlhkost hlíny do hloubky 1 až 2 cm. Když je vlhká není potřeba zalévat. Můžete vyzkoušet změnit umístění rostlin s postupným přivykáním na světlo. Náhlá změna může popálit listy. Aby Vám příští rok kvetly potřebují hlavně sluníčko a pravidelné přihnojování.

co mam delat

(lucie, 13. 5. 2009 18:23)

dobry den mam dotaz mam 2 amarylky a 2 dotazy 1,kvetinkam vzdy narostou dlouhe listy a zacnou se mi lamat a ikdyz je privazu ke klacku tak mi zloutnou koukala jsem na koreny aty mam krasne bile ale nevim co s tim a 2,kvetinky mi stavkuji a nechteji mi kvest muzete mi prosim poradit co s tim mam delat kazda mi kvetla je jednou a vic nic dekuji a jeste jestli mohu poprosit kolikrat tydne je mam zalevat ja je zalevam 1 za tyden neni to moc?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »