Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

burza

(Ivan, 13. 2. 2009 12:54)

moc pěkné stránky,možná tu chybí diskuzní fórum a výměná burza,objevuje se tady plno amarylek,které nejsou v nabídce obchodů. Ivan

Re: poděkování

(eda, 11. 2. 2009 21:22)

Děkuji a ať se daří pěstování amarylisů.

poděkování

(petrli, 11. 2. 2009 14:12)

Náhodu jsem otevřela Vaše stránky. Delší dobu začínám přemýšlet o tom, že bych se pustila do pěstování Amarylisů. Vaše stránky mi v rozhodování honě pomohly. Díky, Moc pěkné a poučné.petrli
http://www.krasa-netresku.cz

Re: Spála + narcisová moucha

(eda, 5. 2. 2009 17:33)

Dobrý večer, červené skvrny a tečky se na povrchu cibulí i listů vyskytují dosti často, hvězdníky při tom normálně rostou a každý rok i kvetou. V některých případech se červená spála rozbují a přitom zasáhne vnitřek cibule, a tak nastane boj o přežití. Vlhkost při zalévání, trvalejší deště i rosení podporuje tuto nemoc. Nevhodnější podle mě je pěstování na slunném místě ale přitom pod přístřeším. Hvězdník vydrží po celý rok i za skleněným oknem na jižní straně, avšak problém je, že listy nejsou na změnu světla přivyklé a tak dochází ke žloutnutí a v některých případech i zaschnutí již vzrostlých listů. Nejhorší roční období, kdy se můžou popálit slunečním svitem bývá na jaře a začátkem léta.
Zatím nemám, žádnou radu jak ochránit amarylisy před mouchou cibulovky narcisové. Jak píšete, řešením bylo nadávat rostliny vůbec ven, avšak na druhou stranu, aby následující vegetační období opět vykvetly, vyžadují dostatek slunce a letnění. Pro příklad uvádím, že v mým případě asi ze 60 cibulí bylo napadených mouchou jen asi 4 kusy, což není zas tak mnoho a přitom v dřívějších letech jich bylo ještě méně. Dvě cibule takto postižené se mě podařilo včas odhalit a škůdce odstranit. Cibule byla ve spodní části měkká jakoby nahnilá, což bylo podezřelé. Potom je lepší cibuli hned vyndat z hlíny podívat se na její spodní část. Navrtané dírky v průměru asi 5mm prozradí napadení škůdcem. Jednu takto napadenou cibuli jsem vykrájel z boku téměř do poloviny a přesto se nyní nádherně ujala a výborně roste. U dalších dvou se mě již záchrana nepodařila, poněvadž jsem škůdce včas neodhalil, avšak kolem poškozené cibule vyrostly v hojném počtu cibulky nové. Nevím jak poradit, možná by pomohly postřiky nějakým silným insekticidem během vegetace. Podzimní přesazování by bylo také možné, ale neumím si představit při velkém množství preventivně koupat každou cibuli v teplé vodě, to raději vyzkouším nějaký ten postřik s jeho častější aplikací.

Spála + narcisová moucha

(Zdeňka, 5. 2. 2009 10:56)

Dobrý den, především bych chtěla poděkovat za pěkné a instruktivní stránky. Poté, co jsem zdědila několik amarylisových cibulí jsem se se snažila najít nějaké informace v knížkách, ale např. o chorobách a škůdcích jsem je našla až zde. Bohužel mám probléh hned se dvěma. Červená spála na nich byla hned od začátku, ale mírně. Podle manžela měl dědeček na listech tu a tam červené tečky odjakživa a přesto mu pravidelně kvetly. Asi jsem to zhoršila umístěním do zahrady (na radu sousedky) a zaléváním kropící konví - máčela jsem i listy. Nejhorší listy jsem průběžně ořezala, nyní po přezimování začaly růst již zdravé. Horší problém mám s narcisovou mouchou. Po vyndání cibulí z garáže jsem zjistila, že skoro polovina cibulí je zevnitř zcela sežraná ponravami. Bohužel jsem je již vyhodila dříve než jsem se dočetla, že se možná dají zachránit. Nebylo by lepší nedávat cibule ven vůbec (vzhledem jak ke spále, tak k nakažení tou mouchou)? Pak je mohu mít v létě buď na jižním okně - je tam horko, zatím mi tam vydržely přes léto jen sukulenty, nebo na severním - tam zase není slunce vůbec. Poraďte prosím, co považujete za lepší. Dědeček je měl na východním okně uvnitř celoročně (kromě zimy ve sklepě) a přesazoval vždy jen část z nich - tj. každou jednou za 2-3 roky. Popisovaná prevence před mouchou pomocí teplé vody se mi jeví dost složitá - mám cibule předtím vyndat z květináčů a hlínu vyklepat? Ale všude se píše, že se mají přesazovat na jaře. Také na udržení předepsané teploty bych musela průběžně dolévat horkou vodu.
Předem děkuji za každou radu. Zdeňka

Re: Dotaz

(eda, 1. 2. 2009 15:57)

Dobrý večer, nevím co bylo příčinou, že cibulka přišla na podzim o všechny kořeny, možná z důvodu nadměrného zalévání s následným zahníváním kořenů. Umístěte zasazenou rostlinu v teple (22-25 stupňů) a zalévejte s delšími intervaly. Nechte vždy substrát téměř vyschnout. Chce to jen dost trpělivosti a čekat než cibule amarylisu opět pustí nové kořeny. Může to trvat i několik měsíců.

Dotaz

(kristýna, 1. 2. 2009 12:47)

Dobrý den, na podzim jsem amarylis vyndala z květináče a neměla skoro žádné kořeny. Jinak pře tím pěkně kvetla a měla velké listy, které jsem nechala uschnout. můžete mi poradit, čím by to mohlo být? Nechala jsem ji zazimovat a nyní jsem jí znovu zasadila.

Děkuji

Re: Co mám teď dělat s Amarylisem?

(eda, 31. 1. 2009 19:20)

Dobrý večer, hvězdník umístěte na světlé a teplé místo a pokračujte v jeho vegetaci až do podzimu. Asi za měsíc můžete přibližně jednou za 14 dní začít s přihnojováním.
Měl by mít dobrý substrát ale nyní, když má dlouhé listy bych kořenový bal nenarušoval. Jednou z možností by bylo použít jen o trochu větší květináč a přisypat kvalitní hlínu. Aby příští rok na jaře vykvetl je potřeba dát rostlině během vegetace nejlepší péči. Asi v polovině září omezte zálivku a v polovině října, kdy postupně zasychají všechny listy dejte hvězdník do chladné, suché místnosti a nezalévejte.

Co mám teď dělat s Amarylisem?

(Marcela, 31. 1. 2009 16:34)

Dobrý den,poraďte mi prosím,co mám dělat s AM,když mi kvetl celý prosinec a teď má dlouhé krásně zelené listy.Co mám teď s rostlinou dělat a kdy bude mít vegetační klid?Děkuji

amarylis

(štefan, 31. 1. 2009 0:30)

Dočítal som sa,že AM vytvára dcérske cibľky z dôvodu že je hlboko zasadený(WWW.SME.sk)

amarylis

(štefan, 29. 1. 2009 23:26)

Ďakujem za snahu o odpoveď.Kopčí rád si vymením svoje výpestky.Váša ponuka pozrieť si AM.na uvedenej adrese mi nejde.Počkám na syna ten sa s tlačítkami skôr dohodne.Určite si zopár kúskov vymeníme.Moja adr.stefanchov @gmail.com.Prajem všetkým tým ktorí sa snažia pomôcť iným veĺa pestovatelských úspechov.

pro Stefana

(kopči, 29. 1. 2009 20:23)

Dobry den,precetla jsem si vas vzkaz.Bohuzel Vam neporadim, chci Vam jen nabidnout, pokud mate prebytek cibulek, rada je s Vami vymenim za sve. Pokud mate zajem, mrknete na www.kopci.estranky.cz

Re: amarylis

(eda, 28. 1. 2009 21:29)

Trochu otázce nerozumím, protože na cibulích hvězdníků se v zimě při vegetačním klidu žádné nové cibulky nevytvářejí. Možná pěstujete pravé amarylisy ale s těmi téměř žádné zkušenosti nemám. Možná se někdo najde a přidá příspěvek na toto zajímavé téma.

amarilis

(stefan, 28. 1. 2009 17:43)

Obraciam sa na Vás s prosbou. Mám amarilisy, ktoré cez leto vysádzam do záhrady. Na jeseň ich vyberiem, dám do pivnice bez zeminy. Zistil som, že na cibuľkách sa každým rokom počas zimovania vytvorili malé cibuľky. Nemôžem dopestovať väčšiu cibuľku než s priemerom cca 8 cm. Ako zabrániť tvorbe malých cibuliek na úkor veľkej? Nemám záujem ich množiť.

Re: foto

(eda, 25. 1. 2009 17:13)

Dobrý večer, jediný způsob jak umístit snímek do fotogalerie je poslat foto jako přílohu na adresu hippeastrum@email.cz

foto

(Miroslav, 25. 1. 2009 15:17)

pekny den,mam prosbu,jak sem mam dat foto hvezdniku,potreboval bych radu a pomoc urcit jednu odrudu...díky

2009

(eda, 31. 12. 2008 16:55)

Přeji všem pěstitelům v novém roce 2009 dobré zdraví a v pěstování amarylisů mnoho úspěchů. eda

Re: dva zelené listy.

(eda, 13. 12. 2008 18:43)

Amarylis s listy přemístěte do teplé místnosti s dobrým osvětlením. Když nebylo provedeno přesazení na podzim, může se přesadit nyní. Začít s postupným zaléváním. Na otázku jestli bude kvést nedokáže nikdo odpovědět. Převážně poupě roste jako první, anebo současně s listy. Stává se, že vyraší listy dřív než poupě a pokud byly pro hvězdník během vegetace špatné podmínky, nevykvete vůbec. Takže Vám nezbývá nic jiného než čekat jak to dopadne.

Dva zelené listy.

(Petr, 13. 12. 2008 16:39)

Dobry den. Chtel bych se zeptat, jiz pred dvema mesici jsem dal sve dva hvezdniky do sklepa. Kdyz jsem je , tam daval byli bez lůstu, ale jednomu vyrostly dva listy a ty ma jeste ted. A ptoto se chci zeptat co s nim mam delat a zda pokvete???

Re: Co je špatně?

(eda, 18. 11. 2008 20:32)

Zdravím Jenny, starší druhy hvězdníků zatahují před přezimováním lépe než některé novější. Nepovím Vám přesně které to jsou, to nevím. V nějaké literatuře jsem četl, že právě z tohoto důvodu se doporučuje listy odříznout. Pokud byly v dobrém stavu během vegetace, nemělo by se rostlinám po odříznutí listů nic stát. Zkoušel jsem dříve tento způsob také, ale změnil jsem názor a nyní je dávám tak jak jsou i v plné vegetaci do chladné místnosti bez zalévání. Asi po měsíci uskladnění stejně listy zaschnou a cibule se zatáhne. Některé druhy ovšem nedávám přezimovat vůbec. Jewel a Supreme Garden kvetou pravidelně jaro, podzim a Papilio má dvakrát do roka vegetační klid (léto, zima), kdy se pouze omezí růst nových listů). Jsou to ale mezi hvězdníky jen výjimky. Pokud budete listy odřezávat, nesmí to být těsně nad cibulí. Někdy je postižení červenou spálou příliš velké, je zasažená cibule a listy téměř nerostou, potom je lepší se snažit hvězdník zachránit a nedávat ho přezimovat. S největší pravděpodobností vyrostou alespoň nové dceřinné cibulky. Přeji pěkný večer.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »