Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Co je špatně?

(Jenny, 18. 11. 2008 7:28)

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Už v dřívějších příspěvcích jsem psala o cibulích napadených spálou(Holandsko),nepodařilo se mi ji nijak zvlášť zlikvidovat,přesto všechny kvetly jak o život.Stále jsou v karanténě.Ale teď mi jde o jinou věc.Nechtějí "zatáhnout" a vesele si rostou, přestože jsem jim zavřela kouhoutek..:-))),a moje zdravé už dávno odpočívají....hezký den.

Re: nekvitne

(eda, 11. 11. 2008 20:55)

Dobrý večer, kvetení hvězdníku záleží ze všeho nejvíce na podmínkách pěstování během vegetace. Při růstu se vytvářejí uvnitř cibule nové poupata, ale ne všechny později vykvetou. Během vegetace proto potřebují rostliny maximální péči, jako je např. pravidelné přihnojování (od července s vyšším obsahem draslíku), dobré světelné podmínky (vyžadují slunce). Přezimování již podstatný vliv na růst květů nemá. V tuto dobu by již měla být cibule bez listů a uskladněná v chladném prostředí. Kvést by měl až v zimě, nebo na jaře. Zkuste se podívat na termíny vegetace a klidu. Že hvězdníky jsou vidět s poupaty anebo rozkvetlé právě nyní v obchodech je jenom proto, aby pěstitelé a prodejci utržili co nejvíce korunek. Kdo dřív přijde, dostane nejvíc. Asi Vám na tuto otázku někdo těžko odpoví v čem je chyba, možností proč nekvete je příliš. Může se stát, že některý rok vynechá, ale nemělo by to být dvakrát za sebou.

Prečo nekvitne

(Jardo, 11. 11. 2008 18:00)

Chcel by som sa opýtať, prečo mi nezakvitol amarylis, keď som dodržal všetky postupy. A amarylis len a len nahadzoval listy a listy a žiadny kvet. Poraďte čo mám urobiť preto aby zakvitol.

Re: amarylis

(eda, 5. 11. 2008 17:03)

Dobrý den, začátek září pro uložení hvězdníků k přezimování je příliš brzo, výhodnější je až čas od poloviny října, kdy už začínají být nižší teploty a cibulky proto nezačínají rašit tak brzo. Přenesení do tepla a počátek zalévání bych na vašem místě zdržoval co nejdéle. Pokud uvidíte, že některé z cibulí raší poupě, tak přeneste rostlinu do tepla a pomalu začínejte zalévat. Bude vám kvést ještě do vánoc. S ostatními bych ještě chvíli počkal. Až dáte i ostatní do tepla a začnou normálně růst, budou všechny trpět nedostatkem světla, ale s tím se nedá již nic dělat. Hlídejte také škůdce, jako jsou např. třásněnky. Sucho a teplo v bytě podporuje jejich rozmnožování.

amarylis

(romana, 5. 11. 2008 9:49)

Dobrý den,na začátku září jsem seřízla u hvězdníků listy,přesadila jsem je,uložila na tmavé a chladné schodiště a přestala zalévat.Včera jsem si všimla,že u všech(5ks)začínají rašit nové listy. Chtěla bych se prosím zeptat,jestli mám začít zalévat,a dát je na světlo? Předem moc děkuji.Romana

Re: krácení kořenů

(eda, 2. 11. 2008 20:33)

Zdravím všechny pěstitelé. Kořeny zkracuji na jaře při výsadbě. Zastřihnu jenom nejdelší, aby délka všech kořenů byla přibližně stejně dlouhá. Kořeny se do květináče lepší a rovnoměrněji rozloží. Jaký to má vliv na růst samotné rostliny bohužel nevím, snad pozitivní. Jestli někdo má jiné, odlišné zkušenosti se stříháním kořenů a jaký to má potom vliv na růst rostliny, napište.
Vyndat hvězdníky z hlíny na podzim, před vegetačním klidem je možné, ale musí být pro jejich skladování vhodné, dostatečně chladné prostředí, aby cibulky a jejich kořeny příliš nevysychaly. Někdy se prodávají cibule se zaschlými kořeny a to mívá negativní vliv na růst poupat. Vyrostou menší a někdy ne zcela rozkvetou.

Krácení kořenů

(Hanina, 2. 11. 2008 13:30)

Přeju pěkný den.Při pěstování amarylků se mi osvědčil následující postup: po zaschnutí listů cibuli vyklopím z květináče, očistím od hlíny i od seschlých slupek, ošetřím případná hnilobná ložiska a skladuji v suchu do doby než se ukáže poupě, pak zasadím. Letos moje cibulky pěkně narostly, také kořeny jsou nebývale košaté a mohutné. Narazila jsem na názor, že se mají před zasazením kořeny zastřihnout. Jaký na to máte názor vy, případně na jakou délku bych je měla zkrátit? Děkuji za odpověď.

Aphrodite

(Tomáš, 16. 10. 2008 18:27)

Zdravím všechny pěstitele. Eda tady uveřejnil fotku mého hvězdníku, koupeného jako Charisma, ze kterého se vyklubal plnokvětý Aphrodite. Protože mě zajímají jen jednoduché květy, nabízím ho na výměnu, nejlépe za určené nebo správně pojmenované cibulky. Už mám Royal Velvet, Lemon Lime, Emerald, Melusine, Paris, Picotee, Prelude, Quito, Rembrandt van Rijn, Santa Rosa, Santiago a Sweet Lilian. V Praze a okolí přivezu. Děkuji
T.

Re: Množení postanní cibulkou

(eda, 13. 10. 2008 10:13)

Dobrý den, v případě že jsou obě cibulky spojené a při zachování podmínek pro přezimování, uschnou listy i na malé cibulce a nemělo by jí to nikterak ublížit. Malou cibulku oddělte při přesazování po vegetačním klidu, tj. při rašení velké cibule. Měla by mít již vlastní kořínky. Zasadit trochu hlouběji, než se sází velké cibule. Až dosáhne velikosti průměru 4cm, měla by již být schopná samostatného přezimování v příštím roce. Také se můžete rozhodnout pro přesazení a rozdělení již nyní a malou cibulku nechat v teple a na světle růst. Oba způsoby jsou možné. Já dávám přednost tomu prvnímu, výjimkou je pouze případ kvetení na podzim.

Množení postanní cibulkou

(Iva, 12. 10. 2008 19:50)

Dobrý den, mám cibuli amarylisu, na které vyrostla malá postranní cibulka s jedním listem (teď má skoro 2 cm průměr). Velká cibule má už poslední dva listy, ostatní už uschnuly, ale ta malá má ten svůj pořád a ne začít schnout. Nevíte jestli ten uschne taky nebo ne a pokud uschne, jestli to té cibulce neublíží? A kdy mám tu malou cibulku oddělit (nevím jak dlouho už u té velké je, dostala jsem ho loni na jaře a to už tam byla, ale bez toho listu, ten vyrostl asi v dubnu nebo květnu). A jak potom dál tu cibulku pěstovat? Taky jako velké cibule nechat na podzim zaschnout nebo pěstovat stále než bude větší? Moc děkuji.

koupě cibule

(eda, 6. 10. 2008 19:13)

Dobrý den, cibule hvězdníku by měla min. 3 měsíce odpočívat. Při koupi nové cibulky není známo jak dlouho trvá vegetační klid. Sám to řeším tak, že novou cibuli hvězdníku zasadím do mírně vlhké zeminy. Pokud je již rašící a vidět nové poupě tak ji nechávám nadále v teple růst. Nerašící dám do chladné místnosti (teplota nesmí klesat pod 5 stupňů!) na 1 až 2 měsíce. Potom cibulku přemístím do tepla a zaliji. Následné zalévání opakuji po 7 až 10 dnech. Až když začne rašit anebo vyrostou nové listy opakuji zalévání častěji. Tyto termíny nejsou nijak kritické. Rostlina na pěstování není náročná a když ji necháte v chladné místnosti delší dobu, nic se neděje. Je dobrá občasná kontrola jestli je dostatečně tvrdá a nevysychá, přitom se může jednou za měsíc trochu zalít do misky. Pro příští sezónu můžete upravit termín pro uskladnění a odpočinek na polovinu října a začátek vegetace posunout na polovinu února.

koupě cibule

(Katka, 6. 10. 2008 10:01)

Hezký den, chci se zeptat co s koupenou cibulí hvězdníku. Mám ji rovnou zasadit do hlíny a nezalévat
nebo ji po dobu vegetačního klidu nechat volně a zasadit až začne rašit?

Přesazování

(eda, 5. 10. 2008 17:23)

Dobrý den, přesazovat hvězdník se může na podzim po zatažení cibule nebo kdykoliv během zimy. Já dávám přednost na jaře při rašení. Nyní již nastává nejvhodnější doba na uložení cibule hvězdníku do chladné, tmavé (není podmínkou) místnosti, kde teplota v zimě by neměla klesat pod 5 stupňů. Ideální vlhkost by měla být 65 až 70% s teplotou 8-12 stupňů. To, že je nyní při uskladnění např. 18 krátkodobě nevadí. Postupně s přicházející zimou se bude snižovat.

Presazovani

(Petr, 5. 10. 2008 11:50)

Dobry den chci se vas zeptat zda mam presadit hvezdnik ted na podzim nebo az na jare kdyz zacina cibulka rasit??? A jeste jednu otazku. Pozvolna mi usichji listy na hvezdniku ted ho mam dat jen do nizssi teploty???

To:Petra

(Hanina, 1. 10. 2008 20:08)

Zdravím, jenom poznámka. Pokud jste zakoupila rostlinu již v květináči, je velmi pravděpodobné, že je zasazená v zemině až po krček a z cibule nekouká ani kousek. Jsou-li vidět poupata, nechte ji odkvést a pak rychle přesaďte tak, aby pod zemí byla pouze 1/3 cibulky. Při přesazování zkontrolujte, zda nehnije (postižená místa vyřízněte, zasypte jemným dřevěným uhlím a nechte dobře zaschnout) a odstraňte odumřelé kořeny. Takto jsem si zachránila již čtyři v květinářství zakoupené cibule.
Z vlastních zkušeností - cibuli s poupětem nepřesazovat,hrozí, že poupě zaschne. Další postup popsal Eda. Přeji vám, ať amarylka krásně vykvete a dělá radost i v dalších letech. H.

To: Petra

(eda, 1. 10. 2008 18:25)

Dobrý den, cyklus klidu a vegetace upravte až příští rok na podzim. Nyní po odkvětu amarylku dejte na co nejsvětlejší místo a nechte rostlinu v teple růst. Doba vegetace v těchto podzimních měsících, kdy je málo slunce a světla není nejvhodnější, ale není jiné rozumné řešení. V zimních měsících, i když má dostatek listů je dobré zalévat s delšími časovými odstupy, aby nebyla zemina příliš přemokřená a rostlina stačila vodu spotřebovávat. Jinak hrozí hniloba cibule a kořenů. Občas můžete použít zalévání do misky.

novaček

(petra, 1. 10. 2008 13:28)

Dobrý den,
jsem novaček v pokusu o pěstování amarylky.Nedávno jsem si kopupila amarylku, ale nevím jak si k ní mám chovat když je říjen a ona bude mít teprve květy.Přečetla jsem si na stránkách její cylkus. Zajímalo by mě, zdali ji mám nechat dokvést.

fotky z Třeboně

(kopci, 22. 9. 2008 16:05)

..tak uz jsem to nasla a je tam jeste par dalsich fotecek....http://www.zamek-trebon.eu/amarylis/

fotky z Třeboně

(kopci, 22. 9. 2008 16:01)

Divám se na fotecky z vystavy amarylisu v Treboni a nemuzu se vynadivat-krasna vazba, krasne fotky, krasne kytky....Kdy to tam bylo?nasla bych nejake info na Netu?

Výstava amarylků v Třeboni

(Hanina, 19. 9. 2008 21:45)

Taktéž zdravím všechny nadšence a nedá mi to, musím se podělit o své nadšení ze zmiňované akce. Byla to naprostá paráda!! Ve vazbách bylo použito obrovské množství amarylků, krásných a zdravých,společně s vhodnou doplňkovou zelení, v nádobách vskutku zámeckých. Klobouk dolů před Panem pěstitelem!!Nikde jsem ale nezaznamenala jeho jméno,škoda, ráda bych mu složila poklonu a ještě raději bych si od něj zakoupila cibule. Nabízel tam ke koupi ve čtyřech košících volně ložené cibule a v každém obrázek strhnutý z podobných, běžně prodávaných odrůd. Jenže ony to byly ony úžasné amarylky z vystavovaných vazeb! Na to jsme ale přišli až nám zakoupené cibule vykvetly. Dodnes mě mrzí, že jsem si nekoupila všechno. Navíc tam byla ke zhlédnutí novinka, vzácný, právě vyšlechtěný zlatý amarylis!! Vím,že existují barvící fígle, ale myslím, že to nebyl tento případ. Jestli někdo víte, kdo vystavoval, dejte vědět. Zkusím poslat nějaké fotky, ať se taky pokocháte.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »