Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elvas

(Maja, 31. 7. 2008 22:24)

ahojte, vedel by mi niekto poradit, kde sa da v Amsterdame kupit amarylis elvas ? na kvetinovom trhu som ho tam nevidela, bola som tam teraz v nedelu a aj minuly rok.Vie niekto poradit nejaku predajnu?

To: Jana

(eda, 16. 6. 2008 17:52)

Dobrý den a děkuji za pěkný vzkaz. Přeji, aby Vám amarylky nádherně kvetly i v tak daleké zemi, jako je Izrael.

Poděkování a ocenění

(Jana, 15. 6. 2008 19:27)

Dobry den,
hledala jsem na internetu rady pro pěstování amarylis a vaše stránky jsou nádherné a velmi poučné, mnohokrat dekuji. Žiju v Izraeli a amarylis mám venku na zahradě, doufám, že se mu bude u mne dařit dobře... Pokud bude potřeba, jistě se přijdu poradit sem k vám...

Re: dotaz-hniloba cibule

(eda, 2. 5. 2008 15:03)

Dobrý den, Štěpáne.
Při velké vlhkosti a umístění v chladu vždy hrozí hniloba cibule. V případě, nerostoucích listů je riziko ještě větší. Malé mušky byl zřejmě už jenom následek hniloby. Chyba byla odříznutí listů a zejména kořenů. Kořeny je potřeba udržovat vždy v co nejlepším stavu a to i při vegetačním klidu. Že jste očistil všechny shnilé části cibule bylo správné. Je možné očistit i omytím. Po omytí je možno použít nějaký fungicid (Acrobat, Novozír, Dithane aj.) mořit, nebo alespoň postříkat. Nechat dobře osušit a potom se může cibule zasypat dřevěným uhlím. Cibuli hvězdníku zasaďte do směsi pokojové zeminy s obsahem hrubého říčního písku 3:1, aby cibule měla kolem sebe dostatečnou vzdušnost. Zasaďte tak, aby 3/4 cibule byla nad povrchem hlíny. Umístěte rostlinu na teplé a suché místo, může být i na slunci a zalévejte opatrně, nechávejte substrát vyschnout. Může trvat, pokud to přežije, i několik měsíců než opět vyraší nějaký lístek, pak máte vyhráno. Držím Vám palce, eda.

dotaz-hniloba cibule

(Štěpán, 1. 5. 2008 22:23)

Dobrý den,
rostlina Amar. nám vloni pěkně kvetla, letos jsme cibuli začali zalévat, když začla rašit, vyhnala 3 listy,bez květu, pak se objevily nějaké malé mušky a po čase jsem zjistil, že cibule z vnější straně má shnilé lupeny. Listy jsem odřízl, cibuli vyjmul, odstranil tu shnilou vrstvu lupenů cibule (takže teď je bílá) odřezal kořeny (ty byly pěkné a zdravé)a dal na suché místo do novin. Pak jsem vedle měl ještě jednu menší rostlinu Amar. ale s tou nic není, kromě toho že nekvetla a má jen listy. Obě rostliny jsem nechal v květináčích z minulé sezóny, nevím zda se neměly cibule vyjmout a znovu zasadit? Prosím poraďte, zda lze tu první cibuli ještě zachránit a jak postupovat? A zda na vině byly mušky nebo něco jiného. Děkuji. Štěpán

Re: listy

(eda, 26. 4. 2008 18:27)

Dobrý den, Veroniko. Listy by v tuto dobu žloutnout neměly. Měla by se zjistit příčina. Nejčastěji je to způsobeno červenou spálou, třásněnkami, nebo přenesením rostliny ze tmy na prudké slunce a také vlivem nesprávného zalévání. Červená spála se dá s třásněnkou zaměnit. Podívejte se na rub listu, nejlépe lupou a možná je najdete. Jsou velice malinký a normálně okem těžko viditelný. Zanechávají po vpichu lesklé skvrny, které se stále rozšiřují, až zlikvidují celý list, který zežloutne a uschne. Skvrny mohou mít i červenou barvu, proto je možná záměna se spálou. Také po sobě nechávají černé tečky, podle toho se dají také poznat. V suchém a teplém bytě jsou tím nejčastějším škůdcem a příčinou žloutnutí listů. V bytě je proti nim možné použít např Biool, který je sice neškodný, ale málo účinný. Musí se postřik stále po týdnu opakovat. Jinak je možné použít některý silný insekticid, ale rostlinu nechat již mimo byt. Je možné hvězdník umísti venku, ale je to ještě dost riskantní, kvůli ranním mrazíkům, jinak rostlina snese teplotu těsně nad nulou. Žluté a zvadlé listy můžete postupně odřezávat, jsou stejně k ničemu. Měly by vyrůst nové a zdravé. Do podzimu je ještě čas. Jakmile nebude mít rostlina listy žádné, tak nehnojit a zalévat s delšími intervaly, aby substrát stačil vyschnout. Dlouhé a zdravé listy jsou u některých druhů normální. Právě jsem přeměřil listy u svého hvězdníku "Dancing Queen" a naměřil jsem 110cm, šířka 6cm. Listy ale nesmějí byt zesláblé a vyhnané nedostatkem světla a slunce. Pěkný den, eda.

listy

(Veronika, 26. 4. 2008 11:34)

Ještě sem chtela dodat ze mam strasne dlouhe listy. Kvetinu sem takovou uz dostala, ale jak tak koukam tak tam maji byt uplne malinke listy coz ja mam strasne moc a dlouhe,ale nastesti pokazde sem mela kvety :)

listy

(Veronika, 26. 4. 2008 11:30)

Dobry den,

Chtěla bych se zeptat co mam udelat protoze mam již po odkvetu, mela sem 12nadhernych cervenych kvetu,ale ty mi již odkvetly a stvoly sem urezala,ale nejak mi zacinaji zloutnout listy a upadavaji co s tim? Mam je vsechny urezat nad cibulkou nebo nechat tak? Moc se v tech radach "jak pestovat" nevyznam.prosim poradte ...dekuji moc

re: Hercules

(Jenny, 19. 4. 2008 19:07)

Můj Hercules? Červený!Takže taky nevím.....

pro Edu

(Jenny, 19. 4. 2008 19:04)

Dobrý večer. Teď jsem právě shlédla v DF vaši léčenou amarylisku a smekám. Mě ten problém právě nastal. Jak jsem minule psala, přivezla mi kamarádka amarylisky z Holandska. Všechny mají spálu.Takže dnes začala "záchranná akce".Jinak ty obří cibule cca 15 cm. Nějak ale nechápu, jak je možné prodávat nemocné cibule.......

Re: Hercules

(eda, 17. 4. 2008 21:50)

Dobrý večer, nevím jestli Vám na tuto otázku někdo pošle odpověď. Mám snímky asi z 14 webových stránek a pátrám již více jak rok jestli Bolero je Hercules a opačně a nejsem si stále úplně jist, který je který. Spíše převládá, že Hercules má hvězdicí uprostřed a Bolero ji nemá. Píši o této záměně také proto, že jsem koupil cibuli jako Bolero a pak jsem byl překvapen po vykvetení, že se podobá Herculesu. Uvidíte až Vám rozkvete, jak bude vypadat. Je to vždycky překvapení. Možná, že se někdo připojí a pomůže vyřešit tuto otázku.

Hercules

(Kamila, 16. 4. 2008 19:44)

Dobrý den, zajímalo by mě, zda Hercules od zahrady online, který nedávno poslala Marta je opravdu Hercules, nebo se jedná o záměnu. Měla jsem za to, že Hercules má být tmavě růžový a tento vypadá červeně. Zrovna mi také vykvétá "Hercules" objednaný letos ze zahrady online, zatím má jen poupě, ale to také vypadá spíš červeně. Děkuji za odpověď.

To: Jenny, obří cibule

(eda, 13. 4. 2008 18:51)

Záleží co je považováno za obří cibule. Také se mě podařilo vypěstovat cibuli o průměru 115mm a jenom přihnojováním. Ve skleníku při vlhkosti vzduchu 70-80% mají určitě lepší podmínky než v bytě. Pro ještě lepší růst se obohacuje vzduch oxidem uhličitým (0,1%) a přihnojuje se také na list. Další z možností je odstraňování poupat. Docela by mě zajímalo, jestli je někdo schopen toto udělat. Vaše cibulky, které se zmenšují kvetením se přes léto opět srovnají, i když někdy již nedosáhnou původní velikosti jako byly původní obří cibule. Škoda, že Vám kamarádka nenapsala názvy amarylisek, těžko se pak určují právě červené druhy. S tím se již nedá nic dělat, hlavně když pěkně pokvetou. Zdravím eda.

pro Edu

(Jenny, 13. 4. 2008 13:30)

Děkuju za radu. Zatím se ta amaryliska drží, pořád stejné flíčky, i počet, zatím se nic nerozšiřuje.
Dnes mi rozkvetla Girafe,je fakt pěkná.Jen mě mrzí, že ty amarylisky dostávají tím kvetením tak zabrat a cibule se zmenšují a zmenšují.Teď se vrátila z Holanska moje kamarádka a přivezla miobří cibule(ani nevím jaké..prý růžové, červené...:-),)ale o to ani nejde.Spíš mi jde o to, proč to jsou obří cibule?Je to příroda nebo chemie?

Třeboň

(Jenny, 13. 4. 2008 13:20)

Chci poprosit ty, kdo zajedou na Třeboň na výstavu, jestli můžou, ať napíší......asi to bude paráda.

Re: amaryllis po odkvětu

(eda, 9. 4. 2008 20:54)

Dobrý večer, jestliže má hvězdník již listy, je lepší odříznout asi tři centimetry nad cibulí, aby se nelámaly, ztratí tím oporu. Jinak můžete řezat těsně nad cibulí, pokud nechcete pěstovat semínka. Že je cibule měkká s tím nic neuděláte, jenom je potřeba hlídat hnilobu, která může rostlinu zničit, když se příliš zalívá, současně je hluboko zasazená, je v chladu a bez listů. Cibuli můžete opatrně oloupat až na jaře při přesazování, ale jenom tmavé, odumřelé slupky, které jdou snadno oddělit. Jestli má někdo jiný názor, napište. Určitě jsou i jiné zkušenosti s pěstováním. Máte pěkně velkou cibuli. Tři stvoly jí značně vyčerpají a možná příští rok bude trochu menší. Zkuste změřit průměr za rok. Zdravím, eda.

amaryllis po odkvětu

(Helena, 9. 4. 2008 20:05)

Dobrý večer,zdravím všechny pěstitele.Prosím poraďte, mám po odkvětu a nevím co teď se stvolem.Má se zachovat,nebo se má stvol uřezat a pokud ano tak kde? Druhá prosba u druhé rostlinky mám cibuli hodně měkkou. Má tři stvoly které kvetou (každy má 3-5květů),cibule je dost velká průměr 10cm.Mám ji na podzim oloupat nebo nechat tak a až na jaro,nebo vůbec neloupat? Děkuji

jak pestovat?

(Pavlina, 9. 4. 2008 18:54)

Mockrat Vam dekuji, moc jste mi pomohl...

Re: jak pěstovat?

(eda, 8. 4. 2008 21:11)

Dobrý večer, Pavlíno. Po odkvětu nechte rostlinu na světle a s rostoucími listy zvyšujte zálivku a přihnojování. Do konce června stačí běžné pokojové hnojivo a v červenci a srpnu je dobré přihnojovat hnojivem s větším obsahem draslíku a fosforu (Kristalon plod a květ). V září postupně omezujte zálivku a v polovině října přestaňte zalévat úplně. Listy postupně uvadnou a cibule se zatáhne. Uřezávat listy nemusíte, zaschnou samy. Pro rostlinu je to přirozenější a nehrozí, že bude při vegetačním klidu tolik vysychat. Umístěte hvězdník do suché místnosti s teplotou od 8 do 16 stupňů. Je to jenom stručný popis, podrobnější návod najdete v menu "Jak pěstovat". Když si nebudete vědět rady jak dál, napište, možno i na e-mail, eda.

jak pestovat?

(Pavlina, 8. 4. 2008 15:41)

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jak pěstovat amarylis.Většinou to dělal muj tatinek takze ja se o to nestarala jenze tatinek nas opustil a ja nevim jak dal. Kvety byly nadherne jako kazdy rok a tedka uz nam odkvetly a ja vubec nevim kdy mam urezat listy k cibulce apod-proste vubec nic nevim tak kdyby jste mi poradily byla bych rada. Moc dekuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »