Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

všem

(komule, 20. 2. 2007 15:34)

všem moc děkuji za reakce. včera jsem se tak zažrala do hvězdníků, že jsem si u p. Tyrychtra asi 6 objednala. ale Elvas mezi nimi není :-). Aphrodite je mezi těmi maminčinými, tak až vykvete, pošlu edovi fotku. jinak ještě ke Koníčkovi: jak jsem psala - bombarduju ho maily, psanými dopisy a většinou reaguje až na třetí upomínku a zatím jsem z něj nedostala nic. na podzim (v říjnu) jsme se dohodli - vyloženě mně slíbil, že mi to určitě pošle, že je krásný teplý podzim - a v prosinci jsem ho žádala, ať laskavě už nic neposílá a nechá to na jaro... nejednalo se o hvězdníky, ale o běžné zahradní kytky - např.kakost-vůbec neodpovídal barvou ani vzrůstem,plnokvětý červenobílý orlíček vykvetl jako úplně obyčejný starorůžový,2 kosatce které měly být medové s bílou - jeden citronově žlutý, druhý tmavě modrý, jiřina, která měla mít obrovský červený kaktusový květ vykvetla v tmavě červenou pomponku s průměrem cca 7cm a takhle bych mohla pokračovat dál a dál - no prostě děs běs. když jsem viděla ty jeho latifundie, tak jsem předpokládala, že si to pěstují sami, ale asi se specializuje jen na gladioly a možná lilie, ale s těmi jsem u něj také neudělala dobrou zkušenost. jediný druh ze 4 odpovídal nabídce. naopak výbornou zkušenost mám s panem Basíkem (www.basik.cz), ten ale hvězdníky nemá. tak jsem si postěžovala a jdu něco dělat. jo ještě jedna poznámka - pro edu:
mezi maminčinými by měla být ´mary lou´, pro kterou ve svých seznamech nemáte foto. na netu jsem ji našla na nějakých anglických stránkách jako bílou, na amerických narůžovělou. až vykvete, vyfotím ji a pošlu.

re:odrůdy-doplnění

(mar, 19. 2. 2007 22:46)

To Komule: ještě dodatek: Firma zahrada-online.cz nemá na stránkách správné foto Elvase. Ten je plnokvětý a přesně takový, jako má eda ve své fotogalerii. Minulý týden jsem tam volala a mluvila s p. Tyrychtrem, který má mimochodem sbírku 250 druhů amarylisů, a on (jako majitel firmy) přiznal, že je u Elvase špatná fotka. Nicméně,p. Tyrychtr tvrdil, že Elvas by měl být letos skutečně Elvas, i když na zkušenosti s holanďanama také srdečně zanadával...no a proto jsem nemohla odolat a koupila si ho (snad vykvete správně a když ne, tak slíbil, že ho vymění).

Když si člověk není jistý názvem u fotky, je lepší hledat na zahraničních stránkách, protože u nás se amarylisama přece jen moc lidí nezaobírá a zahraniční stránky jsou díky většímu počtu příznivců daleko propracovanější. Chce to projít aspoň deset odkazů a pak si udělat vlastní názor.

odrůdy

(mar, 19. 2. 2007 21:55)

To Komule:Vím,že Lukon Glads prodávají Philadelphii jako Elvase a občas mají problémy i s jinými druhy. Koupila jsem si oba a vykvetly ve stejný den úplně stejně. Ptala jsem se pana Koníčka(majitele firmy) a on říkal, že jiný Elvas neměli a že je nejspíš rozdíl pouze ve výšce stvolu. Ale nabízejí tolik cibulovin, že se do podrobnějšího zkoumání právě u amarylis asi nepouští a prodá prostě to, co holanďané dodají. Myslím tedy, že je zbytečné po nich vyžadovat přesné odrůdy, co jste objednávala, protože si je tzv.nevycucají z prstu, můžou vám dodat jen to, co mají právě na skladě a to jsou zatažené cibule- oni je tam nepěstují, jen nakoupí a prodají dál, jako ostatní. Je to sice škoda, protože by měli větší důvěryhodnost, ale nijak si nepomůžeme, než hledat, co že nám vykvetlo nebo to vrátit a zkusit, jestli jim tentokrát holanďané dodají správné odrůdy. Chápu, že to může naštvat a mě to taky dost naštvalo, když mi některé cibule vykvetly jinak, ale byla jsem tam osobně a bavila jsem se o tomto problému s nimi a ještě s některými jinými prodejci, kteří berou zboží z Holandska a všichni svorně nadávají, že kvůli nim ztrácejí u nás zákazníky. Ale na druho stranu, jak píše Eda, může to být pro nadšence docela výzva a detektivka.
A ještě ohledně toho, jak určuji druhy: Po zkušenosti s Elvasem alá Philadelphia jsem začala pátrat na internetu, dlouze jsem prohledávala a našla jsem zajímavé odkazy (některé má Eda na těchto stránkách, další můžu poslat, aby je doplnil), díky kterým mám už u některých odrůd téměř 100%ní jistotu. Zjistila jsem, že fotky z internetových prodejen nejsou až tak spolehlivé, zato na stránkách, kde si amarylisoví fandové vyměňují fotky svých miláčků, jsem se dosti zorientovala,co je a není správně. Konkrétně třeba u již zmiňovaných Phil/Elvas jsem se na jednom, myslím anglickém?, fóru dozvěděla, že namísto Elvase také několika lidem vykvetla Philadelphia a také to, že je to prý tím, že některé holandské firmy jednou neměly dostatek Elvasů a tak je nahradily Philadelphiemi a několik jich to tak nechalo i v dalších letech, takže vznikl docela zmatek a pravý Elvas je teď celkem vzácný. Chce to jenom nepřestávat hledat informace,jít do hloubky, možná trochu umět anglicky a být zapálený pro věc.

Re: odrůdy

(eda, 19. 2. 2007 19:44)

V příspěvku píšete, že se cibule nechtějí zatáhnout a listy mají stále zelené. V jedné novější knížce jsem se dočetl, že nové druhy těchto hybridů se hůře zatahují než ty staré druhy, takže se mají na podzim listy odříznout. Ještě jsem to takto nezkoušel ale příště to u některých vyzkouším. Jinak je dávám do tmy a chladu a nechávám zaschnout i když to trvá opravdu dlouhou dobu. Jakmile začne některá cibule rašit dříve, tak ji dám zase do tepla. Letošní podzim i zima byla teplá a tak mě jich asi z tohoto důvodu vyrašilo v prosinci výjimečně více. Pak je problém se světlem. Nejlepší je tak polovina února. S určováním druhů je potíž. Sháněl jsem nějakou literaturu jen o pěstování amarylis a nic jsem nenašel.Ve světě nějaká ta knížka existuje.Ale do češtiny nikdo nic ještě nepřeložil. Alespoň jsem nic nenašel. Takže jsem odkázaný převážně hledáním po internetu ale i tam to není žádná sláva. Některé odkazy jsem dal na stránky ale jsou to většinou jen obrázky. Občas zajdu na stránky http://davesgarden.com/pf/adv_search.php?Search=Search+plants. Tam je trochu i popis ale jen s omezeným výběrem druhů. Jsou tam fotografie i s detaily. Nejlepší by bylo, kdyby prodávali skutečně to co uvádějí na etiketách. Na druhou stranu by to bylo moc jednoduché a nebylo by co zkoumat, řešit a pak o tom psát. Přeji hezký den.

Re Elvas

(eda, 19. 2. 2007 18:16)

Na strance vzkazy jsem uvedl e-mail adresu. Budu potěšen, když mě některou z fotek pošlete. Budu moci porovnávat více rozdíly mezi Aphrodite, Elvas a Double Pikotee. Vidím, že to bude složité určit a přidělit jejich názvy k té správné rostlině. Mám dojem že jsem někde na webu viděl, že Double Pikotee by měl být nízký. Elvas a Aphrodite mají být vysoké od 45-60cm. Budu muset počkat až do příštího roku až budou kvést a udělat lepší fotografie. Jednotlivé květy se postupně jak odkvétají mění a pak v tom může vzniknout zmatek. Na foru se zmiňujete o druhu Red Charm. Jestli máte jeden snímeček k posání, tak bych ho rád umístil s vaším soouhlasem jako odkaz do seznamu hybridů. Našel jsem ho jen na seznamu Lukon Glads ale tam ty obrázky nestojí za nic. Děkuji.

odrůdy?

(komule, 19. 2. 2007 14:59)

dobrý den. na vaše stránky jsem se dostala víceméně pod tlakem okolností. maminka pěstuje malou kolekci hvězdníků a na podzim odjela a nechala mně je v péči. na konci ledna jsem usoudila, že je nejvyšší čas s nimi něco dělat (nebyly zalévány od inkriminované doby odjezdu matky). přesadila jsem je, zalila a podotýkám, že celou loňskou sezonu až do letošního ledna měly listy - a to zelené i bez zalévání a nechtěly zatáhnout a nechtěly. proto jsem je tedy přestala trápit a učinila zmíněné kroky a přenesla do tepla. všechny postupně vyrazily nebo právě vyrážejí květní stvoly. jsem tudíž spokojená a maminka snad také, až jí pošlu vyfocené miláčky. jenže jsem nevěděla, jak dál a začala tudíž po internetu shánět více informací, kdy hnojit a tak. a tudíž jsem se dostala na tuto stránku. s radostí jsem si prohlédla všechny fotografie, posléze nakoukla i do těchto komentářů. vzhledem k tomu, že i já mám určité zkušenosti s firmou pana Koníčka Lukon Glads (a nemohu tvrdit, že jen dobré, protože kvůli záměně druhů, a to ne v ojedinělém případě, se s ním dohaduji již druhý rok - nechci od něj zpátky peníze, ale odrůdy, které jsem si objednala), tak jsem si řekla, že se také vložím. nejsem žádný znalec hvězdníků, proto se na mě, prosím, moc nezlobte, ale zajímalo by mě, podle čeho ty odrůdy určujete. já jsem schopná¨to pouze porovnat dle obrázku a chápu, že ne každý exemplář se bude stoprocentně shodovat s fotkou v kagalogu. takže vám můžu říct, že vámi diskutovaný ELVAS v provedení LukonGlads vypadá přesně jako Philadelphia uvedená zde v seznamu hybridů a na stránkách zahrada-online vypadá velmi podobně, ale je podstatně červenější. kresba je ovšem totožná. proto si laicky myslím, že hvězdník, který autor těchto stránek (eda předpokládám) má ve své fotogalerii jako první, není ani elvas ani aphrodite, ale spíše double picotee.
zde je tedy též info pro MAR - elvase mají v nabídce min. 2 internetové firmy - pokud ovšem sháníte skutečně elvase... jsem z toho trošičku jelen. nicméně všechny zdravím a přeju hodně úspěchů v pěstování.

Re: Elvas

(mar, 18. 2. 2007 21:34)

Ohledně Double Picotee Vám moc neporadím, asi by se tomu dalo věřit, že je to on. Ale kamarádka má Aphrodite a jsou si velmi podobní, vlastně je těžké poznat rozdíly i na fotkách z internetu. Zajímavé bylo, že když Aphrodite kvetla, tak měl každý stvol také trochu jiné květy a ještě se v průběhu kvetení zabarvení měnilo,můžu Vám poslat fotky.
A ohledně nakupování v Lukon Glads: Cibule sice mají dražší, ale zato obrovské, vždy vykvetou minimálně dvěmi stvoly. Problém však je, jako i u jiných prodejců, že jim holanďané často dodají cibule jiné, než by měly být a nakonec vám pak vykvete něco jiného, než jste chtěli. Někdy květ mile překvapí, ale někdy je to na zlost, když máte sbírku a vykvete stejný jako máte. Četla jsem několik rozhořčených diskusí o Lukon Glads právě kvůli tomuto problému-ale měli se zkusit na ně obrátit,oni jsou si toho vědomi a při reklamacích jsou moc vstřícní. Když se toto stalo mě, nebo nebyla cibule v dobrém stavu, tak ji LukonGlads vzali ochotně zpět a buď ji vyměnili nebo vrátili peníze. Jinak se dají cibule koupit na www.zahrada-online.cz, holland-garden.cz, abservis.cz, lukonbulbs.cz atd., nebo náhodně v něktrerých květinářstvích či zahradních centerech, ale tam už není taková druhová pestrost. Pro nadšence i na zahraničních stránkách www.royalcolors.com, kde nad určitou sumu je poštovné v EU zdarma.

Re: nemoc

(eda, 16. 2. 2007 18:56)

Občas se nějaké červené skvrny na cibuli objeví. Snad to nebude tak vážné. Cibuli kterou jsem fotil a dal na stránky, vesele roste dále a nyní pěkně kvetla. Jinak proti houbovým chorobám lze použít např. Rovral (64kč). Cibule se ponoří na 20min. do 0.4% roztoku. Nesázet příliš hluboko. Stačí do půlky.

nemoc

(kamila, 16. 2. 2007 17:41)

Koupila jsem si konečně amarylis, a teprve teď jsem zisila ,že má červenou skvrnitost. Co stím. Zahyne nebo se dá nějak zachránit?

Re: Hvězdník

(eda, 15. 2. 2007 17:05)

Občas je prodávají ve specializovaných prodejnách pro zahrádkáře. V době od října do vánoc a potom na jaře už méně. Cena je od 80-120kč. U Lukon Glads přijdou podstatně dráž a ještě za poštovné si účtují 110kč. Tam jsem nikdy nenakupoval tak nemohu posoudit. Bylo by dobré, kdyby někdo poslal příspěvek o zkušenostech z touto firmou. V obchodních domech mají stále stejné druhy a ještě bez názvu. Tam je to beznadějné.

Hvězdník

(Jana, 15. 2. 2007 14:04)

Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych si koupit nějaký plnokvětý hvězdník, ale v běžné obchodní síti mají jen obyčejné. Kde se dá plnokvětý hvězdník sehnat? Napadl mě i internetový obchod lukon-glads, ale nevím, jestli je to spolehlivé.Můžete poradit? Děkuji

Re: Elvas

(eda, 13. 2. 2007 17:29)

Cibulka pod jménem Aphrodite byla v r. 2005 zakoupená v originál. balení s obrázkem tištěným v Holandsku. Ten obrázek mám ještě schovaný. Na druhé straně je napsaná firma Cikas s. r. o. Měl jsem trochu pochybnosti, když jsem viděl obrázek pravé Aphrodite na stránkách internetu. Udělal jsem chybu, že jsem tomu balení uvěřil. Děkuji za upozornění. S tím určováním druhů jsou velké problémy. Cibule se prodávají buď bez označení nebo je mají volně v krabicích vedle sebe a někdo je pak může přeházet. Letos se mě to stalo u dvou, že vyrostlo něco jiného než jsem koupil. U Double Picotee si také nejsem na 100 procent jist jestli je to správně Tam vyrostl na jednom stvolu každý květ dosti odlišný. První květ měl červený široký okraj více jak 1cm a poslední květ jen tenkou linku. Pak to má člověk správně určit. S tím kde sehnat tyto druhy kromě té zmíněné firmy bohužel nepomůžu, také nevím. Ale jinak jsem rád, že se někdo zajímá o pěstování těchto květin s větším zájmem. Těch informací jak na Webu tak v literatuře je v ty naší republice žalostně málo a těžko se shání. Založil jsem i forum, jak je odkaz nahoře ale je to tam nějaký špatný. Uvidíme časem a ještě jednou děkuji.

Elvas

(Mar, 12. 2. 2007 21:41)

Dobrý den, já a moje kamarádka jsme také milovnicemi amarylisů, dohromady máme sbírku kolem 50 odrůd, takže takovéto stránky opravdu vítáme. Chci Vás nejprve upozornit, že amarylis, který ve Vaší sbírce označujete jako Afrodite je ve skutečnosti Elvas. Elvas a Double Picotee dlouho sháníme a tak prosím, zda můžete poradit, kde je můžeme sehnat. Známe samozřejmě různé dodavatele jako např. Lukon Glads, ale tyto odrůdy nemůžeme sehnat. Často se totiž stává, že dostanou špatné odrůdy už od dodavatele a zákazník něco jiného než si objednal. Stalo se mi to právě (nejen) u Elvasu, místo kterého dodávají Philadelphii.Vám se to evidentně stalo u Afrodite. Proto se tedy na Vás obracím na tip,kde je sehnat.

Re: nemoc

(eda, 12. 2. 2007 20:34)

Poupata u amarylis rostou většinou dříve nebo současně s listy. Čím má více listu tím se ta pravděpodobnost, že vykvete snižuje. Jak jsem již psal, to že nekvete je ponejvíce záležitostí jak byla pěstována v loňském roce v létě. Jestliže se ty housenky opravdu hýbou, tak bych to řešil tak, že bych květinu přesadil a vyměnil veškerou hlínu. Měla by to vydržet. Zbytečně nepoškodit kořeny a třebas je i omýt. Jestliže to ale není živočišného původu, tak bych jí nechal normálně růst. Možná se jen něco neškodného vyplavuje z hlíny. V tom asi moc neporadím. Při zalévání je dobré zbytečně cibuli nenamáčet. Jinak by se mohla zalévat, teď když už má listy i častěji. Na to jestli vykvete to už mít vliv nebude. Věřím, že vše dobře dopadne.

nemoc

(Iva, 12. 2. 2007 17:04)

Dobrý den,mám k Vám takovou prosbičku.Dostala jsem amarylis,který má teď 3listy,1má délku 34cm.Květ žádný,ale když květinu zaliji,tak 1týdně dešťovou vodou přes cibuli,tak v misce vyplavou takové malé bílé jakoby housenky.Prosím,poraďte mi,jak se mám zbavit nemoci a zároveň aby mě krásně kvetla.Dá se ještě zachránit?Předem děkuji za odpověď.

Re: Hvězdník

(eda, 10. 2. 2007 22:14)

Přesazenou cibuli jednou zaleji. Další zalévání při tepotě místnosti 18-20 stupňů provádím tak jednou za 7-10 dní. Tento postup se mi osvědčil.

Hvězdník

(Katka, 6. 2. 2007 14:07)

Děkuji za odpověď! Takže jestli tomu dobře rozumím, mám rostlinu teď přesadit a vzít do tepla, i když ještě nepučí. Loni měly hvězdníky spoustu pěkných listů, spíš si myslím, že jsem ji tenkrát začala špatně zalévat, v březnu jsem je přinesla do tepla a zalévala jsem je vydatně hned od začátku (i když ještě květ nelezl),a to jak jsem se dočetla zde, byla chyba. Uvidíme letos.Děkuji

adresa

(eda, 1. 2. 2007 17:52)

Minulý týden jsem změnil webovou adresu pro tyto stránky. Ta původní www.edhau.estranky.cz bude postupně zrušená. Nová adresa je http://www.amarylis.estranky.cz/ Děkuji za pochopení.

Re:Hvězdník

(eda, 1. 2. 2007 17:28)

Na tom, jestli přenesete rostlinu do tepla v lednu nebo v březnu moc nezáleží. V letním období musí narůst co největší počet zdravých listů. To bude asi příčina proč nekvete. Potřebuje dostatek světla a jak začnou růst listy, tak přihnojovat. Nejlépe každý týden. Než přenesete cibuli do tepla, tak jí přesaďte a dejte jí veškerou hlínu novou. Ještě se může přidat do nové zeminy nějaké hnojivo. Například granule kravince aby měla dostatek živin.

RE:list

(eda, 1. 2. 2007 17:01)

Když má cibule na květ tak žije převážně z toho co načerpala v loňské roce v létě. Hodně jí to vysiluje a zmenší se i její průměr. Mohlo by být i nebezpečné, když nemá kořeny a listy, jí v této době přihnojovat silnými dávkami. Lepší je nehnojit vůbec. Dobré je při sázení pořádně přimáčknout zeminu aby se při květu nevyvrátila. Až odkvete druhý květ, tak by měli začít růst listy. Tak jak píšete.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »