Jdi na obsah Jdi na menu
 


Choroby a škůdci hvězdníku

 

 

Obrazek

 Příliš mnoho vláhy po přesazení hvězdníku mívá za následek uhnívání dužnatých kořenů i hnilobu samotné cibule, jenž může rostlinu dokonale zničit.  Příliš vlhkosti má také vliv na  nedostatečný vývin olistění, což má podíl i na kvalitě květu. Na rostlinách se mohou vyskytovat virózy. Při napadení mozaikou se objevují na čepelích listů a na květních stoncích jasně zelené nebo tmavě zelené skvrny nebo pásy. Později se tvoří skvrny nekrotické, listy hnědnou a vadnou. Z houbových chorob je pro amarylis nejvážnější onemocnění  červená spála.  Ze škůdců škodí roztočíci, třásněnky, červci, cibulovka narcisová

 

Roztočík Tarsonemus laticeps

  Příznaky: červené skvrny na cibulích, květech a listech podobné červené spále. Zpočátku drobné tečky, které se postupně nepravidelně zvětšují. Současně se na rostlinách objevují stroupky. Růst hvězdníku se zbrzdí, vzniká pokřivení, zakrnělost a odumírání nemocných pletiv. Roztočíci (také svilušky) jsou živočichové o velikosti 0,1-0,4 mm s bělavým, lesklým,  štětinatým tělem a 4 páry noh. Pohybují se nejčastěji mezi suknicemi a u špičky cibule, kde pletiva vysávají.
  Příčina: invaze škůdce jemuž svědčí teplota nad 23 oC a vlhkost vzduchu přes 85 %. Doporučuje se cibule uskladnit v chladu, suchu a dobře větratelném prostoru.
  Ochrana insekticidy: Sumithion Super (do vyprodání zásob), Frutapon 7 E, Vertimec 1,8 EC, Omite 570 EW, nebo Talstar 10 EC.  Biool nebo Neudosan je možné použít v obytných místnostech ale jsou málo účinné.
  Účinnou biologickou ochranou jsou aplikace: Phytoseilus Persimilis, Amblyseius Cucumeris nebo Typhlodromus Pyri

 

Třásněnka skleníková Heliothrips femoralis

  Příznaky: na rubu listů černé nebo žlutavé mušky do velikosti 1 mm. Na listech jemně tečkované, později postupně se rozšiřující stříbřité skvrny. Spodní strana listu má zahnědlá místaTřásněnka vpichu a současně se objevují červenohnědé výměšky třásněnek. Na cibuli jsou červenohnědá drsná místa. Škodlivou činností třásněnek nastává zpomalení nebo zastavení růstu listů.
  Příčina: suchý, teplý vzduch.
  Ochrana: Smývejte vlažnou vodou. užijte žluté destičky nebo tyčinky, dravé roztoče nebo insekticidy. Likvidace třásněnek může probíhat v uzavřeném  prostoru za pomoci vykuřovacích tablet.
  Ochrana insekticidy: Biool-olejová emulze (Je proto vhodný k použití v obytných místnostech, ale je málo účinný. Postřik se musí neustále opakovat.) 
  Ostaní účinné insekticidy jsou: Actellit 50 EC, Alfamethrin, Applaud WP,  Decis EW 50, Decis Flow 2.5, Decis Mega, Decis 15 EW,  Entomite, Karate se Zeon technologií 5 CS, Mesurol 50WP, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Perfekthion, Reldan 40 EC, Spruzit-Flüssig, Spruzit-Gartenspray, Talstar 10 EC, Tribute Trigger, Vaztak 10 SC, Vertimec 1.8 EC, Sumithion Super (do vyprodání zásob). 
  Účinnou biologickou ochranou jsou aplikace:
dravý roztoč Amblyseius cucumeris  s názvem přípravku Biolaagens-ACu, Thripex.
dravý roztoč Amblyseius degenerans pod názvem Thripans.
  Roztoč je 0,5 mm velký, mléčně bílé barvy. Napadá a vysává larvy třásněnek a svilušek.
dravá ploštice Orius laevigatus s názvem přípravku Orius laevigatus, Thripor

Třásněnky na listu-zvětšeno.

Třásněnky


 

Pozdější poškození listu třásněnkami. Vytváří se stříbřité skvrny a listy postupně zasychají.

Poškození listu třásněnkami


 

Poškození může být zaměnitelné s červenou spálou.

Poškození listu třásněnkami

 

Červec Pseudococcus maritimus

  Živočich o velikosti 3-6 mm, pokrytý voskovým popraškem, mající na okraji těla často různé výrůstky a vlákna. Všechna vývojová stadia jsou u červců pohyblivá. Vyskytuje se v různě velkých koloniích na listech a hlavně mezi šupinami cibule, kde škodí vysáváním pletiv.  Příznaky: hmyz krytý nápadnými bílými vatovitými výpotky, valovité útvary, ochromený růst.
  Příčina: příliš suchý vzduch. Rostliny dejte na chladnější a světlejší místo. Voskové štítky seškrábejte a potřete mýdlovým roztokem s lihem (recept viz. dole). Použijte sprej s pyrethrinem.
  Ochrana insekticidy: Biool (je možné použít v obýtných místnostech ale je málo účinný), ostatní přípravky jsou:  Frutapon 7E, Applaud 25WP,  Decis EW50, Decis Flow 2,5, Decis Mega, Karate se Zeon technologií 5 CS, Mospilan 20 SP, Spruzit-Flüssig, Spruzit-GartensprayJe,  Sumithion Super (do vyprodání zásob).
  Účinnou biologickou ochranou jsou aplikace: dravé slunéčko Cryptolaemus montrouzieri s názvem přípravku Biolaagens-CrM a chalcidka Leptomastix dactylopii pod názvem Leptopar.

  Mýdlový roztok s lihem proti červcům: 1 lžíce mazlavého mýdla nebo silné stříknutí prostředku na mytí nádobí (např Jaru) rozpusťte v teplejší vodě. přidejte přesně 1 litr vody a 1 lžíci lihu. Do roztoku namáčejte štětec a lehce jim potírejte voskové štítky nebo voskové výpotky hmyzu. Nebo celou rostlinu včetně spodní strany listů postříkejte. Rostliny s jemnými listy po 15 minutách omyjte čistou vlažnou vodou. abyste předešly popáleninám.

 

Cibulovka narcisová Lampetia equestris nebo mouchy rodu EumerusCibulovka narcisová

  Příznaky: cibule na jaře nerostou, a proto jsou rostliny slabé, zakrslé, jejich listy jsou žluté, nebo úplně zaschnou. Květ se většinou nevytváří. Cibulovka naklade vajíčka do půdy nebo přímo mezi suknice.  Její larvy vnitřek Larva cibulovky narcisovécibule postupně  navrtávají a vytváří chodbičky. Cibule je postupně rozežrána 1-2 bělavými 18 mm dlouhými červy s černou hlavou, kuklící se od měsíce května.  Ochrana: podezřelé cibule ošetříme teplou vodou (2,5h 43 oC).

Cibulovka narcisováCibulovka narcisová

 

 

Červená spála Stagonospora curtisii, ang. Leaf scorch Červená spála

  Je vážným a takřka neléčitelným onemocněním hvězdníku. Projevuje se červenými skvrnami na cibuli, listech a stvolu. Napadené části rostlin se deformují a nemocné pletivo se trhá a vznikají hluboké rány. Květní lodyhy zakrňují, různě se kroutí, zasychají a květy se nevyvíjí. Onemocnění je vyvoláno buď příliš hlubokým sázením, nebo přehnojením dusíkem či přezimováním cibulí ve vlhkém prostředí. Přenáší se cibulemi a její výskyt podporuje vlhko. Obrana je obtížná. Cibuli zbavíme starých zaschlých slupek a dezinfikujeme ji teplou vodou ( máčení 2,5h 43 oC teplé). Někdy pomůže namočit cibule do kaše z vápna s přídavkem 10 % síranu amonného a 5 % sirného květu. Červená spála

   K ochraně před touto chorobou se také provádí moření. Amarylis se před výsadbou po dobu až 2,5h moří v roztoku s obsahem přípravku např. Merpan, Dithane M45 nebo Rovral 50 flo. Tyto přípravky se používají i proti ostatním houbovým chorobám. Za vegetace je možné provádět postřiky přípravkem Merpan, Dithane DG, Acrobat. První postřik se provede ihned po vyrašení cibule a další následují podle potřeby v určitých časových intervalech, které jsou závislé na pěstebních podmínkách a intenzitě napadení.