Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amarylis a jeho množení

Cibulkami

  Postranní cibulky dospívají vždy v prvním roce. Ponecháváme je u matečných rostlin  dokud nemají vlastní kořínky. Odejmeme-li  je bez  kořínků, nerostou nebo jen pomalu.  Necháme  je  spolu ještě druhý rok. Dopěstování do květuschopné velikosti trvá průměrně další 2 roky. Třetím rokem zjara cibule sázíme do květináčů 11-12cm. Zeminu používáme stejnou jako při výsevu semeny. Při sázení cibulek se nesmí poškodit kořeny. Sází se tak, aby cibule byla polovinou nad zemí.  Tento způsob rozmnožování je jen velmi málo vydatný. Některé velkokvěté odrůdy mohou mít jednu nebo několik nových cibulek v rozmezí i více let.

Cibulky amarylis

Cibulovými řízky

  Ve specializovaných podnicích se množí rostliny hlavně cibulovými řízky, a to nejlépe 2 až 3 měsíce po vykvetení. Silná cibule se rozřeže podobně jako citrón na 30 až 60 dílků, přičemž na každém musí zůstat kousek podpučí. Řízky se zasypou dřevěným uhlím a založí poměrně hustě vedle sebe do truhlíčku se směsí rašelíny a písku tak, aby byly celé zakryté. Za stálé teploty 25 až 30 oC se během 8 až 12 týdnů vytvoří mezi suknicemi drobné dceřiné cibulky, které se dopěstují podobně jako semenáčky. Květuschopné jsou za 2 až 3 roky. První dva roky se pěstují bez období klidu.

Semeny

  Amarylis je možné množit i výsevem semen opylených květů z vlastní sklizně. Zimní doba není vhodná k pěstování semene. Proto rostliny necháme vykvést na jaře, aby semeno mohlo náležitě vyspět.  Postup při opylování je tento: asi 3. až 4. den po rozvití květů nanášíme pyl měkkým štětečkem z jednoho květu na druhý, tj. na bliznu, která je v té době zralá. Tuto práci děláme za slunného dne a v teplé místnosti, 20-250C, aby byl pyl suchý a blizna způsobilá pyl přijmout. Při nižší teplotě může být násada semene i poloviční. Asi po 6 - 8 týdnech se z opyleného květu vytvoří tobolka, kterou před plným dozráním (rozpuknutím) sklidíme a dosušíme. Odřezáváme s kouskem stvolu a necháme několik dní na suchém místě dozrát. Vysévají se ihned po dozrání do písčité listovky na vzdálenost 3x3 cm a lehce se zasypou zemí.  Při teplotě 22 až 25 oC vyklíčí zpravidla za 2 až 3 týdny. Dubnový výsev se přepichuje v srpnu, nejdéle v září do nové zeminy.  Semenáčky přepichujeme na vzdálenost 6x6cm, do substrátu ze staré listovky, pařeništní země, drnovky, a písku (2:1:1:1). Po zakořenění zaléváme semenáčky každých 14 dnů slabým roztokem hnojiva.  Mladé rostlinky mají růst i v zimním období, a proto se pěstují při teplotách 20 až 25 oC   dva roky bez zimního odpočinku. Druhý rok po výsevu, asi v březnu cibulky sázíme 1cm pod povrch země. Jsou-li nad povrchem, zatvrdnou a rostou pomalu. Sází se na vzdálenost 10x8cm Od výsevu do květů vypěstujeme během čtyř až pěti let z takto získaných semen opět kvetoucí mladé cibule.

Semeník amarylis

Tobolka hvězdníku

Semena amarylis

  Semeník  obsahuje 20 až 60 černých semínek přibližné velikosti 17mm.

Nové rostlinky hvězdníků

Nové rostlinky se klubou na svět.

Půlroční cibulky hvězdníků

Půlroční cibulky vypěstované ze semínek.

Neobyčejný případ rozmnožení hvězdníku.

  Při napadení hvězdníku škůdcem "cibulovky narcisové", anebo po vážném postižení rostliny "červenou spálou", kdy dochází k nezvratnému zastavení růstu cibule hvězdníku, vyraší většinou po delším čase trpělivého čekání trvající několik měsíců nové rostlinky. Pro záchranu odrůdy nakonec vše dobře dopadne.

Obrazek