Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis Hippeastrum, Amaryllis

Čeleď Amaryllidaceae-amarylkovité

Hippeastrum

   Rodové jméno „Hippeastrum“ vzniklo spojením řeckých slov hippeos-rytíř, jezdec, kůň a astron-hvězda. Původní rodičovské druhy, kterých existuje více jak 80.  Hippeastrum byl po letech usilovného křížení s příbuznými druhy zušlechtěn tak dokonale, že dnešní kříženci pěstovaní pod souhrnným názvem „Hippeastrum hybridum hort.“ se značně liší od planého druhu velikostí cibulí, listů a hlavně obrovskými zvonkovitými květy, které jsou široce rozevřeny a v čistých barvách: červené, růžové, bílé, žluté nebo různě barevně zbarvené. Dnes existuje velké množství hybridů a kultivar jejichž původ se již nedá vysledovat. Odhad jejich počtu je asi 600. Kolem 20–25 nových odrůd každým rokem přijde do prodeje a 10–15 je zrušeno. Nové a exotické se prodávají s nevětším zájmem a také nejrychleji.

  Hippeastrum pochází z hor, savan a lesů subtropické Ameriky (Argentina, Peru, Brazílie, Mexiko). Dříve zněl jeho vědecký název „Hippeastrum amaryllis“. České názvy pro tuto květinu jsou "amarylis, amarylka, hvězdník, zornice". V současné době však Amaryllis označuje rostlinu, která je původem z jižní Afriky. Vzájemně se velice často zaměňují. Pravá „Amaryllis belladonna“ je rostlina, které se daří nejlépe ve venkovním prostředí.

   Amarylka (hvězdník) má kulovité cibule dosahující průměru až 13cm. Na výstavách jsou vidět cibule i 18cm velké. Současně s dutým květním stvolem výšky od 30cm do 100cm vyrůstají z cibule řemenovité asi 6cm široké a až 70cm dlouhé listy. Květy tvoří obvykle 4 květní zvonce, každý až 25cm široký. Hvězdník přináší zpravidla květy od prosince do března. Z cibule musí vyrůst během vegetace přinejmenším čtyři velké, zdravé listy, aby následující rok měl jeden nebo dva stvoly s květy. Někdy vyrostou oba zároveň anebo v odstupu několika týdnů. Nejčastější počet květů na jednom stvolu bývá od dvou do čtyř ale občas i šest. Prodávají se často bez označení názvem jen podle barvy jako suché cibule, rostlinu v květináči, nebo jako řezanou květinu. Suché cibule je možno zakoupit od podzimu do dubna. Čím je cibule větší, tím více stvolů může mít. Existuje 5 základních druhů: single, double, small, cybister, trumpet. Hvězdníky s největšími květy byly vypěstovány v Holandsku za pomoci jihoafrických zdrojů. V současné době se pěstují nové odrůdy ve Spojených státech, Jihoafrické republice, Izraeli, Indii, Brazílii, Austrálii a dvojité květy v Japonsku.

  Celá rostlina je jedovatá jak pro člověka, tak pro zvířata. Obsahuje toxické alkaloidy, a to převážně v cibuli. Po konzumaci se dostavují bolesti hlavy, zvracení, malátnost a bolest břicha.

Původní rodičovské druhy Hippeastrum
aglaiaeambiguumandreanumangustifolium
anzaldoiargentinumaulicumaviflorum
blossfeldiaeblumenaviumbrasilianumbreviflorum
bukasoviicalyptratumcandidumcipoensis
condemattumcorriensiscuzcoensiscybister
doraniaeelegansescobaruriaeespiritensis
evansiaeforgetiiflammigerunfragrantissimun
glaucescensgayanumgoianumhugoi
chionedyanthumiguazuannumintiflorumlapacence
macbrideiimachupijchensemandoniimaracasum
marumbiensisminiatummorelianumnelsonii
neoleopoldiineopardinumoconequenseorganense
papiliopardinumparodiipetiolatum
psittacinumpuniceumreginaereticulatum
smaragdinumsolandriflorumstriatumstylosum
teyucuarensetraubiiumabisanumvariegatum
viridiflorumynellosianum yungasensis
H. x hortorum je souhrnný název mezidruhových kříženců. Na vzniku tohoto sortimentu se nejvíce podílely druhy H. vittatum a H. leopoldii.
H. aulicum - Brazílie. Rostliny jsou až 45 cm vysoké, cibule 6-9 cm velké, s krátkým krkem. Listy řemenovité, asi 45 cm dlouhé a 3-4cm široké. Květní stonek má silný a nese obyčejně 2květý okolík. Jeho květy mají barvu červenou.
H. cybister - Bolívie, Argentina.
H. lapacense - Bolívie. Rozměr jeho květu se pohybuje v rozmezí 12 - 15 cm.
H. leopoldii - Peru a Bolívie. Cibule má kulovité o průměru 5-8cm, listy řemenovité, 45-60 cm dlouhé. Květenství má dva červeně modré květy dosahující velikosti 18cm.
H. nelsonii - Bolívie.  Rostlina nemá odpočinkové období a vyžaduje velmi vzdušnou půdu. V nedávné době byl v pěstování neznámý a ojedinělý.
H. papilio - Brazílie. Tento oblíbený hvězdník je vhodný při obchodním využití pro svůj vzhled a jeho rozmnožovací schopnosti semeny a produkováním většího množství cibulek. Rostlina je téměř stále zelená, poněvadž odpočinkové období má přibližně jeden měsíc v létě a druhý v zimě. Vyžaduje teplo a vlhko po celý rok.  Dostatek slunce podporuje jeho kvetení.
H. parodii - Argentina.
H. psittacinum - Brazílie. Rostliny jsou 60 až 90cm vysoké, cibule jsou v průměru 7-11cm tlusté s protáhlým krkem. Listy jsou šedozelené barvy, 30-50cm dlouhé a 2-4cm široké. Květenství má 2 až 4 květy s barvou zelenavě červenou.
H. reginae - Peru, Mexiko a Brazílie. Cibule mají tvar kulovitý, 5-8cm šířky. Listy se u této rostliny plně vyvíjejí až po odkvětu a jsou až 60cm dlouhé. Květenství má 2-4 červené květy.
H. reticulatum - Brazílie. Rozměr květu dosahuje 8 cm.
H. rutilum - Brazílie. Cibule má tvar kulovitý, 5-9cm tlustý s černým brutem. Listy řemenovité, 30-40cm dlouhé, květní stonek zploštělý, květenství má zpravidla 2-6 karmínových květů. Jeho varianta acuminatum Roem. má listy více kopinaté, načervenalé a květy žlutočervené. Jeho další varianta citrinum Bak. má žluté květy, var. crocatum Bak. má menší, temně žluté květy, var. fulgidum Bak. je většího vzrůstu, má širší listy a zelenožluté květy.
H. vittatum - Peru a Brazílie. Cibule jsou kulovité, 5-8cm silné, listy dorůstají až po odkvětu, jsou dlouhé až 70cm. Květenství má 2-6 červeně zbarvených a bělavě pruhovaných květů.

Amaryllis belladonna

  Jméno amarylis bylo starým řeckým dívčím jménem. Její jméno převzal Linné, a pojmenoval tak jednu z nejkrásnějších kvetoucích cibulovin  Rod amarylis zahrnuje jen jeden druh "Amaryllis belladonna", amarylka spanilá, která roste v přirozeném prostředí na jihu Afriky.

  Z cibule o průměru asi 8cm vyrůstají nejdříve v předjaří řemenovité listy v přízemní růžici, které na začátku léta odumřou a poté vyraší stonek 50–70 cm vysoký, jenž nese 6–12 květů nálevkovitého tvaru, růžové barvy a sladké vůně. Rostlina kvete nejčastěji v srpnu až září. Květy rozkvétají postupně a kvete 6–8 týdnů. Květní stonky má na rozdíl od hvězdníků plné.

  Amarylis se pěstuje v květináči i jako pokojová rostlina. Díky africkému původu má však opačnou vegetační periodu, zálivku vyžaduje v zimě a v létě odpočívá v teple a suchu. Uvádí se, že v letním období je možné jej pěstovat na terase nebo vysazený přímo ve volné půdě v zahradě. Vysazuje se koncem jara s vyčnívajícím vrcholem nad povrch substrátu a na zimu se dávají do chladnější místnosti, k přezimování.  Kde teploty klesají pod bod mrazu, vysazuje se do hloubky 12,5-15cm. Tam, kde teploty klesají až k -12, sází se hluboko a cibule se chrání 8cm vrstvou mulče. Množí se jako hvězdník dceřinými cibulkami.

 Výběrem byla vyšlechtěna řada kultivarů, z nichž je nejznámější "Hathor" s velkými bílými květy, "Capetown" tmavě karmínově růžový, a "Spectabilis" mnohokvětý, růžově červený a bílý.

Amaryllis belladonna

Některé rozdíly mezi Amaryllis a Hippeastrum
PředmětAmaryllisHippeastrum
Původjih AfrikyJižní Amerika
Počet známých druhů1více jak 80
Doba květupodzim-zimazima-jaro
Počet květů na stvolu6-121-6
Tvorba rozmn. cibuleknepravidelnápravidelná
Semenozelené, okrouhléčerné, ploché