Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jak pestovat?

(Pavlina, 8. 4. 2008 15:41)

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jak pěstovat amarylis.Většinou to dělal muj tatinek takze ja se o to nestarala jenze tatinek nas opustil a ja nevim jak dal. Kvety byly nadherne jako kazdy rok a tedka uz nam odkvetly a ja vubec nevim kdy mam urezat listy k cibulce apod-proste vubec nic nevim tak kdyby jste mi poradily byla bych rada. Moc dekuji

Re:spála

(eda, 7. 4. 2008 20:13)

Dobrý večer, Jenny. Je dobré že spála není na cibuli. Tam bývá postižení vážnější a těžko léčitelné. Někdy se to právě zjistí při odloupnutí zaschlých slupek, ale může být již pozdě. Spála může zasahovat do hloubky. Celou rostlinu, včetně cibule můžete občas postříkat fungicidem proti houbovým chorobám (Acrobat, Novozír, Dithane aj.), ale mnoho to asi nepomůže. Skvrny se pravděpodobně rozšíří natolik, že postižené listy postupně zaschnou. Namísto nich vyrostou další, které již bývají zdravé. Je jenom škoda, že rostlina tímto poškozením ztrácí na růstu. Má to vliv na příští květ. Nechal bych rostlinu o trochu déle při vegetaci, do listopadu. V červnu můžete rostlinu umístit ven pod přístřeší, aby na ní nepršelo a byla v suchu. Při hlubokém zasazení v době, kdy ještě nerostou listy a cibule má zaschlé kořeny, což je při zakoupení téměř pokaždé, hrozí spála a hniloba obrovsky. Ještě navíc není na cibulku vidět, takže kontrola žádná. Jakmile se některá z těchto chorob objeví, je lepší hlínu ještě více odebrat. Cibuli nechat jen z 1/4 zasazenou, aby dobře osychala. Pěstitelé sázejí hvězdníky jako sazečku. Asi to je z důvodu, aby se rostlina při květu nevyvrátila a lepší držela v substrátu při přepravě. To jestli přežije je tolik netrápí. Také jsem občas takto zasazenou rostlinu zakoupil, ale nemohl jsem se na to dívat, proto jsem jí pokaždé po odkvětu přesadil. Přenos spály mezi rostlinami jsem nepozoroval. Nevím jak hodně je choroba přenosná, když je nakaženo více rostlin a jsou pohromadě. Trochu obezřetnosti neuškodí. Přeji pěkný večer.

Spála?

(Jenny, 7. 4. 2008 7:56)

Ty flíčky jsou na listech. To jsem zapomněla dodat.97

Spála?

(Jenny, 7. 4. 2008 7:55)

Dobrý den Edo, prosím o radu. Asi mě to už potkalo, na jedné amarylisce jsem objevila červené flíčky, na cibuli nevidím nic, a to jsem ji trošku oloupala. Takže šla do karanteny. Nevím, jak je to s přenosem nákazy z cibule na cibuli. A jak to můžu ošetřit teď, když je v růstu?
A ještě jedno nějak nechápu. Přestože se všude píše, jak se má amarylis správně zasadit, v květinkách prodávají amarylisy vyloženě "ponořené".Taky jsem si dvě koupila, příští rok je přesadím.Děkuji a přeji hezký den.

Výstava amarylisů

(eda, 5. 4. 2008 18:25)

Cituji zprávu, kterou jsem obdržel ze zámku Třeboň.

Od 12. do 20. dubna 2008 se na zámku v Třeboni koná výstava pod názvem Amarylis na zámku Třeboň - Amarylis a garderóba 19. století.
O sobotách a nedělích se zahradnickým trhem a historickým tancem. Vystaveno bude na 250 květů této květiny převážně ve vazbách. První ročník této výstavy se konal v roce 2007.

re: napadené cibule

(eda, 31. 3. 2008 21:48)

Dobrý večer, Katko. Určitě přijdete na to, co hvězdníku nejvíce vyhovuje a pomůže Vám to proti spále a hnilobám. Něco mu škodí a těch škodlivých vlivů může být mnoho. Někdy, když cibule špatně kvete, nebo nevykvete vůbec, naroste přes léto do větších rozměrů než obvykle a další jaro si vše vynahradí velkými květy s více stvoly. Už se mně to potvrdilo mnohokrát. Naopak to také funguje. Loni jsem měl hvězdník, který měl květy obrovské, 23cm velké, 6+5 květů a letos je opravdu ubohý, má jen 4 květy o průměru jen asi 12 cm. Poloviční velikost. Pokaždé se také nemusí dařit. Příroda je někdy záhadná a každou chvílí něčím překvapí. Držím palce v dalším boji a přeji pěkný večer, eda.

napadené cibule

(Katka, 30. 3. 2008 23:06)

Dobrý večer, Edo! Dnes Vám nepíšu ani tak o radu,nýbrž se s Vámi chci podělit o mé patálie s hnilobou, která trápí mé dvě cibule. Dnes jsem je postříkala fungicidem Dithane, tak doufám, že to zabere. U Elvase jsem objevila další měkké hnilobné ložisko, ale naštěstí jen u části starších slupek. Jinak je cibulka stále tvrdá a má 3 pekné listy, druhé poupátko bohužel nevyrostlo, uschlo a ztratilo se...Naštěstí kořeny jsou stále v pořádku, přesadila jsem jej. Zarazil mě můj druhý červený hvězdník napadený hnilobou, protože i když je na pohled na tom lépe, při kontrole kořenů jsem zjistila, že je má téměř všechny uhnilé, zbyly jen 4 a ještě maličké. Paradoxně má tento hvězdník 2 téměř vykvetlá poupata, ale jsou o dost měnší než loni.Tak jsem jej také postříkala fungicidem a budu sledovat, co se bude dít. Snad mi ani jeden neuhnije úplně...
Katka
barvy "potřetí"

(Jana, 21. 3. 2008 12:22)

Tak jsem dnes objevila zase unikátní amarylisku, oranžovou s žlutým lemem,samozřejmě řezanou....a je po záhadě. Amarylisky barví.

Re: Elvas

(eda, 19. 3. 2008 18:58)

Dobrý večer, Katko! Rád bych Vám pomohl vyléčit Váš hvězdník "Elvas", ale asi to není v mých silách, navím jak více poradit. Jestliže je postižení červenou spálo příliš rozsáhlé a hluboké, těžko se cibulka uzdravuje. Občasné postříkání fungicidem nic nezkazíte. Já jsem dopadnul s Elvasem lépe. Loňského roku jsem psal o tom jak je napadený touto chorobou, jak mu schnou listy a letos je naprosto zdráv. Vyrostly mu již pěkné tři listy bez červených skvrn 75 cm dlouhé a čtvrtý je na cestě. Je vidět, že uzdravení od určitého stupně postižení je možné. Do fóra jsem nahrál na ukázku foto cibulky, kterou se snažím vyléčit již druhý rok, zatím marně. Je to jediná takto postižená cibule kterou mám. Mořil jsem jí v Rovralu 2 hodiny a při zasazení jsem jí téměř podsypal pískem. Uvidím k jakému stavu se přikloní. Zatím se její průměr zmenšil o 1cm. Určitě napište, jak se vašemu Elvasu v budoucnu bude dařit. Byla by ho škoda. Pěkný večer, eda.

cibule ze zahrady online

(Kamila, 19. 3. 2008 9:42)

Zdravím všechny a děkuji za odpovědi, přišel mi lístek, že už mám cibule na poště, takže až je vyzvednu, zasadím a za čas třeba vykvetou, určitě pošlu fotografie. Jeden by měl být tedy Hercules a druhý Double Record, tak jsem zvědavá, co vykvete :-)

barvy podruhé

(Jana, 19. 3. 2008 8:24)

Ještě pro Kamilu.Pokud vám Hercules ze zahrady-online dojde a hlavně vykvete,dejte vědět jakou barvu má.
Jinak já v každém květinářství obhlížím i řezané amarylisky. Právě tam jsem objevila v kytici navazanou tmavě starorůžovou,která barevně odpovídala Herculesu(dle katalogu).Ale jak už jsem psala níže,vykvetl červeně.
A ještě jsem v jedné kytici objevila žlutou, ale opravdu jak citron.Prostě nádhera.Tady jsem prolezla vše,ale neodpovídá ji žádná.Samozřejmě počítám s tím,že někdy klame i nafocení.Přeju všem hezký den.

Elvas

(Katka, 18. 3. 2008 21:14)

Dobrý večer, Edo!
Zdravím Vás zase po chvíli! Četla jsem si před chvílí Vaši odpověď na léčení červené spály. Můj Elvas je na tom stále bídně...I když jsem jej zasadila dost vysoko nad hlínu, hnilobná ložiska se zvětšovala. Proto jsem ji z hlíny opět vyndala a hnilobné vrstvy oloupala, dost jsem ji tím zmenšila. Dnes jsem ještě uřízla jeden dost napadený list. Zatím jsem žádná další měkká místa neobjevila, tak se budu modlit, aby to dobře dopadlo. Dřevěným uhlím jsem ji tedy nezasypala, ale zalévám jen málo a do misky,aby se voda nedostala k cibuli. Navíc jsem zjistila, že leze druhé poupě,ale je nějaké zkroucené. Chci se zeptat, mám tedy Elvase ještě občas postříkat fungicidem? Nerada bych o něj přišla. To samé, ale ne v takové míře měl i můj červený hvězdník,ale tam to vypadá, že odloupání a vysoké zasazení pomohlo. Lezou současně dvě celkem velká poupata, tak se těším na krásné květy. Přeji hezký večer. Katka

Re: zahrada online

(eda, 18. 3. 2008 19:17)

Pro Kamilu. Dobrý den, čekání na objednané cibulky bývají dlouhé. U ZAHRADY-ONLINE bohužel nevím jak dlouhé dodací lhůty mají. Sám mám objednáno u firmy "rostlinky.cz" a čekám již dva měsíce a nevím jestli se vůbec dočkám, uvádějí že koncem března, uvidíme. To není zrovna potěšující zpráva. Jsem zvědav jestli Vám pošlou amarylis "Hercules" a jakou bude mít barvu i vzhled. Tento druh se na stránkách, kde ho uvádějí dosti liší a je těžké určit jak má vlastně vypadat. Ještě mám dojem, že někde je uváděn jako Bolero a naopak.

barva - White Peacock

(Síma, 18. 3. 2008 19:09)

Mockrát děkuji za odpověď. Prozkoumala jsem všechny obrázky a asi to opravdu bude White Peacock, akorát není sněhobílý, ale jak tu píšu, lehce nažloutlý, jinak tvar i zelený střed, všechno sedí. A taky - hlavně že kvete :-)

To: Iva

(eda, 18. 3. 2008 18:55)

Dobrý den, docela by mě zajímalo kolik ta paní prodavačka vypěstovala květin. Pokojová zemina zas tak mnoho živin nemá. Přimícháním hnojiva do substrátu jsem ovšem nemyslel minerální hnojivo jako je např. Kristalon. Pro vylepšení hlíny přidávám organická hnojiva jako jsou granule kravského hnoje nebo drůbežího trusu (rohovinu jsem nezkoušel) . Všechny se prodávají v marketech. Dále jsou k dostání různé tablety, z kterých se hnojivo pomalu uvolňuje. Kristalon, pokud nemá rostlina ještě listy nepoužívejte. Po přesazení se nemají zálivkou hnojit žádné rostliny, pokud dobře nezakoření. U hvězdníku to poznáte, když začnou rychle narůstat listy nové. To může trvat třeba měsíc a někdy i déle. Na zalévání používám měkkou vodu, podobné dešťové, ale jde to i vodou z městského vodovodu. Postupně dochází k zasolení substrátu minerály a proto je lepší přesazovat každým rokem. Způsob zalévání jsem již popisoval mnohokrát. V příspěvku o kousek níže je o tom napsáno. Zalívat vrchem, měně často ale vydatněji. Dokud zemina téměř nevyschne, nezalévat. Vodu v misce nenechávat. Přeji pěkný večer.

Žádné poupě a list

(Iva, 18. 3. 2008 17:46)

Dobrý den,prosím Vás viz.níže jste mě poradil jak bych mohla docílit aby mě vyrostl list a poupě.V obchodě jsem si koupila zeminu co mě poradila v prodejně a tam mě řekli že se do zeminy nemíchá hnojivo,že jste spíše myslel jak budu zalívat.Takže mě tam poradili ať si koupím KRYSTALON-START.Zasadila jsem do nové zeminy,dospodu jsem dala drenáž.Zalila jsem Krystalonem do misky.Měla jsem ji zalít do hlíny vedle cibule?Hlína je úplně suchá.Jak jsem rostlinu přesazovala tak jsem si všimla že už začínájí růst špičaté listy nebo to je poupě?Jak často a kde ji mám zalévat a jakou vodou,když my máme doma hodně vápenito železitou vodu.Nezlobte se že tak tak ptám ale jsem začátečník-pěstovatel.

zahrada online

(Kamila, 17. 3. 2008 15:48)

Dobrý den, posílala jsem tento dotaz už k příspěvkům k fotogalerii, ale vidím, že tady v komentářích je asi větší "obrat", tak se zeptám znovu na tomto místě :-) Nemá někdo zkušenosti s koupí cibulí od zahrady online? Zajímalo by mě, jaká je dodací lhůta, objednala jsem si tam 2 cibule a chtěla bych vědět, kdy je mohu čekat(jednu z nich mimochodem také Hercules, tak jsem zvědavá, jestli bude mít barvu, jakou má mít :-))

pro Edu

(Jana, 16. 3. 2008 21:46)

Za odkazy děkuju,ty mám všechny zkouklé. On je to docela problém. Sama si je fotím(respektive synátor), ale občas z toho vyleze taková rarita, až přechází zrak.Je ale fakt,že letošní Hercules je první cibule,kdy mi barva nesedí.Jo a až si moje dítko na mě udělá chvíli čas, přispěju snad i já do fotogalerie.

pro Edu

(Jana, 16. 3. 2008 21:28)

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Odpověděl jste mi i navíc, protože mě fakt zajímalo kolik amarylisek máte. Od Pardubic náhodou nejste..:-)?Zatím jsem červ.spálu neřešila,a doufám že tak bude co nejdéle...už podle toho co čtu, vidím chyby. Květináče umělý...to je fakt z "musu", z mých zdrav.problémů a taky z množství kytiček,moje rodina říká,že to není moje hobby,ale nemoc... Amarylisky pěstuju taky léta,ale teprve poslední dobou i vzhledem k nabídce se pouštím do barviček.A jelikož nejsem schopná něco vyhodit,tak fakt přibývá a přibývá. Druhá chyba - občas při zalívání se to dostane na cibuli.Jinak snad dodržuju vše,co jste napsal.Děkuju za info.Mějte se hezky.

To: Jana, Sima, Honza

(eda, 16. 3. 2008 18:15)

Zdravím všechny, V diskusním fóru jsem vložil některé odkazy na obrázky těchto dvou hvězdníků. Nejsou moc kvalitní ale na porovnání by mohly stačit.
Pro Janu něco o léčení, nebo spíše způsobu pěstování a předcházení červené spály. Je na to dost těžké odpovídat, protože každý má jiné a někdy dost odlišné podmínky, kde tyto rostliny pěstuje nebo skladuje. Při přesazování se u některých cibulí po slupnutí zaschlých slupek ukáže dost pokročilá do hloubky se vyskytující červená spála. Malé skvrny neřeším. Ložisko nákazy vyčistím a mořím cibuli v přípravku "Rovral" nebo "Acrobat". Asi hodinu o teplotě 40 stupňů. Po oschnutí zasypu dřevěným uhlím a zasadím do zeminy s říčním hrubým pískem v poměru 3:1. Zasadit tak, aby jen malá část cibule byla v hlíně. Používám zásadně jen hliněné květináče, jsou vzdušnější. Během vegetace jsem listy včetně cibule, ještě asi třikrát postříkal "Novozírem" nebo "Dithanem", oba mají stejné složení. Další obranou je způsob pěstování tj. zalévat všechny rostliny i zdravé jen když to opravdu potřebují. Mají-li zeminu vlhkou nezalévat a teprve až když téměř vyschne zalít aby se voda dostala až ke kořenům. Přitom nelít vodu na cibuli. Koncem května umístím hvězdníky ven, téměř na plné slunce. Pozor, umístění na dlouhotrvající dešti je obzvlášť škodlivé, proto je lepší je mít pod střechou. Během vegetačního klidu potřebují suchou a chladnou místnost. Zalití kvůli zdravým kořenům jednou za měsíc se musí hodně opatrně. Nejlépe do malé misky pod květináčem. Letos , kromě jedné cibule, vzdorující již druhý rok , z 60ks, žádná jiná moření nepotřebovala. U větší části hvězdníků, kterým již rostou listy, se zatím neobjevila jediná červená skvrna. To musím zaklepat. Bývalo to horší. Snad si z toho něco vyberete a pomůže Vám to. Přeji pěkný večer.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »