Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzkazy, komentáře, příspěvky

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

barva - White Peacock

(Síma, 16. 3. 2008 9:59)

Taky bych se ráda zeptala na barvu - koupila jsem si cibulku White Peacock, zrovna mi vykvetla, tvarem je, jak má být, ale barva je světlounce žlutá až žlutozelená. Takže White Peacock to asi nebude:-) Líbí se mi i tak, takže nemám chuť ji reklamovat, ale poradil by mi někdo, co by to mohlo být zač?

barvy

(Jana, 16. 3. 2008 6:48)

Chci se zeptat jakou má Hercules ve skutečnosti barvu. Tipla bych podle obrázku na tmavou starorůžovou. Mě vyrostla "divná" červená. Ještě dotaz čím léčíte amarylisky.

To: Dixi

(eda, 15. 3. 2008 7:36)

Přeji Vašim hvězdníkům, aby se jim dobře dařilo a žádná choroba je nezdolala. Mě se také podařilo nemocné hvězdníky vyléčit a dnes pěkně kvetou. Proto bych se radou zahradníka moc neřídil a nevyhazoval je.

hurá

(Dixi, 12. 3. 2008 18:05)

Sláva konečně mají amarylky svoje doupátko.
Když jsem viděla kvetoucí amarylku tak jsem ji prostě naprosto propadla a kde je vidím tam ji koupím. Ach já přeháním - mám jich pouze 6.
Ale letos jsem koupila nádherně nakvetlou oranžovou
a navíc byla ve slevě a týden poté ještě růžovo bílou a náhodou také ve slevě ale jinde. Měla jsem děsnou radost až do okamžiku, kdy se na jedné cibulce objevili červené skvrny a u druhé hnisavé ložisko.
A ted i ty moje zdravé už mají načervenalé listy.
(všechny ale krásně a bohatě kvetly).
Jsem ráda, že jsem našla tyto stránky a doufám, že amarylky zachráním pro příští květy. Moc děkuji za
naději, protože zahradník i přes prodaný fungicid prohlásil, že by je vyhodil. Což zde přítomní jistě
berou jako trestuhodný zločin.

Re: žádné poupě ani list

(eda, 11. 3. 2008 19:41)

Dobrý večer, cibulku hvězdníku přesaďte do nového pokojového substrátu. Můžete přimíchat hnojivo a na dně květináče vytvořit drenáž. Po přesazení zalijte, ale ne tak, aby stála voda v misce, mohlo by dojít k zahnívání kořenů i samotné cibule. Další zalívání se opakuje vždy až zemina téměř vyschne, a tak pokračovat dokud nebude poupě celé nad cibulí nebo neporostou nové listy. Pak můžete postupně zvyšovat zálivku.

Žádné poupě ani list

(Iva, 11. 3. 2008 18:25)

Dobrý večer,prosím Vás,chtěla jsem se zeptat.Asi od října jsem měla rostlinku ve sklepě kde je chladněji než v místnosti.Nezalívala jsem ji.Je březen a ještě neraší žádný list ani poupě.V neděli jsem rostlinku dala do místnosti kde se už topí,kde je světlo.Půda je vyschlá.Mám rostlinku zalít popřípadě i přesadit?Do jaké zeminy?

Re: poupě

(eda, 11. 3. 2008 15:56)

Dobrý den, pro některé rostliny je otáčení dosti škodlivé, ale u amarlisu tomu tak není. Poupě Vám určitě neupadne, květinu můžete klidně otočit. Možná později, když má již listy, by se neměla její poloha proti světlu příliš měnit. Žádnou změnu v růstu k horšímu jsem ale zatím nikdy nepozoroval. Přeji pěkný den a hodně květů.

poupě

(Helena, 11. 3. 2008 9:01)

Dobrý den, prosím o radu. Po dlouhé době mi začal kvést amaryllis. Zatím je to stvol s poupětem asi 10cm vysoký. Začal se mi hodně ohýbat za světlem. Chci ze jen zeptat zda můžu květináč otočit aby se stvol vyrovnal, nehrozí opadnutí poupěte? Děkuji.

Barvy

(Pavla, 4. 3. 2008 22:15)

Ahoj všichni. Dívala jsem se na vaše fotky těch nádherných květů a ještě nádhernějších barev.Ani ve snu by mě nenapadlo co jich je. Moc mě to uchvátilo a teď vím ,jak málo toho mám a že to bude dost práce sehnat všechny ty barvy a tvary. Děkuji vám za potěšení oka a přeji stále více a více květů a barev.

Re: Měkká cibule

(eda, 15. 2. 2008 18:19)

Dobrý den, další příklad v jaké zemině a v jakém stavu jsou amarylisy prodávané. Vypadá to, jako by chtěli, aby se tato pěkná květina po odkvětu vyhodila. Po nákupu vykvete téměř vždy, ale co další rok. Bez přesazení nemá šanci.
Měknutí a sesychání cibule amarylisu může být dvojí a je celkem do určitého rozměru běžné. Při vegetačním klidu, některá cibule amarylisu postupně vysychá rychleji než ostatní. Asi to je způsobeno nedostatečným zatažením na podzim. Je to podobné jako u kuchyňské cibule, také některá vyschne dříve než ostatní. 1 cm ztráty na průměru nevadí, ale je-li to 1,5-2cm měla by se raději opět přinutit k vegetaci, aby nevyschla úplně. Bylo by jí škoda. Vyzkoušel jsem odřezávání listů před vegetačním klidem a myslím si, že je lepší nechávat listy zaschnout pomalu a postupně. Určitě je to pro rostlinu šetrnější a přirozenější. Každopádně neodřezávat těsně nad cibulí.
Druhý příklad zmenšení průměru je způsobeno vyčerpaností po kvetení. Čím více stvolů, tím více rostlina trpí, ale je to také normální a musí se s tím počítat. Nevím jest-li by se někdo našel, že by stvol odříznul jenom proto, aby cibule zůstala tvrdá. Jedině pro dosažení maximálního průměru, např. pro nějakou výstavu. Zdravým růstem listů se cibule do podzimu opět srovná, i když někdy nedosáhne loňského průměru, ale to nevadí. Velké cibule, narozdíl od malých, již na velikosti většinou nepřibývají a udržují si přibližně stejný rozměr. Přeji pěkný den.

Měkká cibule

(Kamila, 14. 2. 2008 21:35)

Dobrý den, nedávno jsem si koupila dva hvězdníky už s rašícím květním stvolem,při koupi prvního byla cibule utopená v hlíně, tak jsem ji přesadila, tak aby byla cibule z poloviny nad hlínou. Cibule je ale na omak docela měkká. Stejně tak u druhého hvězdníku, který jsem koupila naopak skoro bez hlíny. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to po vegetačním klidu normální, že cibule trochu změkne, nebo to znamená, že cibule hnije (a dá se v tom případě nějak zachránit?). Jsou to jinak velké cibule a svoly jsou také pěkné a silné. Na jedné už raší i listy. Děkuji za odpověď.

Re: Rada

(eda, 13. 2. 2008 17:01)

Dobrý den, po odkvětu je lepší nechat hvězdník růst alespoň přibližně 8 měsíců. Nastává problém, když prodejci prodají vyrašený hvězdník na podzim. Pro pěstování v bytě je tato doba pro kvetení nevhodná a je potřeba co nejdříve vegetační čas upravit, aby kvetl později (leden až březen) a nadále dávat rostlině maximální péči, pro růst pěkných a zdravých listů (přihnojování, správné zalévání, dostatek světla a slunce, ochránit před chorobami a škůdci). Až kolem října nechat cibuli omezením zálivky zatáhnout a přibližně na 3 měsíce umístit do chladu pod 17 stupňů v suchém prostředí. Přezimování již nemá tak velký vliv na růst poupat, ty se vytváří v cibuli během růstu listů. Ke konci vegetačního klidu, kdy většinou začne samovolně rašit, rostlinu přesadit a přitom vyměnit veškerou zeminu s příměsí hnojiva za novou.

Rada

(Hanka, 12. 2. 2008 21:20)

Dobrý den,prosím Vás o radu.Koupila jsem si amarylis,krásně vykvetl.Po odkvětu jsem přestala zalévat,listy uvadly.Po nějaké době mi vyrostly pouze listy, je to už druhým rokem,květ nevyrostl.Co se dá udělat,aby se opět objevil i květ?Děkuji za odpověď.

To: Petra

(eda, 10. 2. 2008 17:02)

Dobrý den, pravděpodobně jde o nějakou chybu během vegetace a na to je těžké odpovědět. Zkuste mně poslat na e-mail trochu podrobností o Vašem pěstovaní, např. průměr cibule, umístění během celého roku, přihnojování, zdravotní stav listů, zalívání, přesazování.

zadost o radu

(petra, 10. 2. 2008 8:06)

dobry den,chci se zeptat ,jeste mi amarylis nikdy nevykvetla,ted jsem ji prenesla na okno,uz rostou dva listy,ale na kvet to opet nevypada,muzete poradit co delam spatne,ze mi porad nekvete?kazdy rok se na ni tesim a porad nic,diky za odpoved.

Re: žádost o radu

(eda, 18. 1. 2008 16:42)

Dobrý den, u drobnějších druhů a někdy i u velkokvětých hvězdníků se často stává, že období vegetačního klidu je kratší než 3 měsíce. Může to být způsobeno uskladněním v teplejším a vlhčím prostředí. S tím se nedá již nic dělat a nijak mu to neuškodí. Přesaďte ho, je to zrovna nevhodnější doba, a dejte do tepla. Zalijte a dokud nebude celé poupě venku, zalívejte po 7-10dnech. Nejvýhodnější teplota při začátku růstu je kolem 21 stupňů, ale není to zas tak nutné přesně dodržovat. V teplejším prostředí poupě rychle požene vzhůru a může být slabší a náchylné na zlomení. V této roční době, pokud to půjde, dejte rostlinu za okno na jižní stranu, kde je nejvíce světla a kde občas zasvítí i slunce. Dobře jste se o hvězdník přes léto starala a tak Vám bude letos opět kvést. Mějte se pěkně a přeji pěkný večer.

žádost o radu

(cisilko, 18. 1. 2008 7:58)

Dobrý den, loni v únoru jsem dostala hvězdník, který nádherně vykvetl. Po odkvětu jsem mu stvol uřízla a zůstaly pouze listy, které měla rostila po celé léto, když začaly listy na podzim žloutnout, tak jsem je ořezala a zůstala pouze cibule, kterou jsem přestala koncem listopadu zalévat a ponechala ji v zemině, která je původní od té doby, co jsem rostlinu dostala dárkem. Nyní již hvězdník začíná rašit listy a začíná se již objevovat i květ. Tímto jsem se chtěla zeptat zda mohu rostlinu ještě přesadit či nikoliv a zda ji mám už přenést do pokoje, kde je teplota cca 23 st. a kam ji mám umístit. Děkuji za radu.

pozdrav

(komule, 16. 1. 2008 13:03)

ahoj všichni. opět se po čase ozývám, všem vám přeji krásný a úspěšný nový rok a hlavně hodně radosti z vašich hvězdníků.
Hance děkuji za odpověď. opravdu mě nepotěšila, ale ani jsem vlastně nic jiného neočekávala. Vaše Rosario je úchvatné!!
moje hvězdníky ještě odpočívají, jen dva, které jsem vyreklamovala na p. Tyrychtrovi, se již chystají kvést. zanedlouho se o jejich krásu s vámi podělím.
mějte se všichni pěkně a zase někdy příště

Re:dotaz

(eda, 13. 1. 2008 18:12)

Dobrý den, nejvhodnější doba je přibližně polovina února. Tento termín se nemusí nějak přesně dodržovat a každý si ho může upravit jak mu nejlépe vyhovuje. Záleží na světelných podmínkách, tak aby rostlina neživořila nedostatkem světla. Období klidu můžete prodloužit třeba i do konce března. Zimní spánek by měl trvat asi tři měsíce. Při samovolném rašení dejte hvězdník do tepla již nyní. Přeji pěkný den.

dotaz

(petra, 13. 1. 2008 15:08)

dobry den,rada bych vedela kdy mam kvetinac prenest ze sklepa do pokoje dekuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »